"Kręci mnie bezpieczeństwo 2018"- profilaktyka w powiecie pszczyńskim
Rozmiar czcionki
- Betlejemskie Światełko Pokoju powędrowało do rąk policjantów W tym roku, Betlejemskie Światełko Pokoju powędrowało również do rąk pszczyńskich policjantów zaproszonych na zorganizowaną z tej okazji uroczystość. W przekazaniu świątecznych płomyków w Pawłowickim Centrum Kultury dowodzili harcerze, którzy dla zebranych na sali gości przygotowali także wzruszającą historię Bożego Narodzenia i wspólne śpiewanie kolęd.
- "Ze Sznupkiem bezpieczni w drodze" w powiecie pszczyńskim Pszczyńscy policjanci zaangażowali się w działania edukacyjne najmłodszych zaproponowane przez Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach i Centrum Rozwoju Lokalnego z Zawierciu. Założenie dzisiejszej akcji pn. "Ze Sznupkiem bezpieczni w drodze" przewiduje szeroko rozumianą tematykę bezpieczeństwa na drodze. W działania zaangażowani są śląscy policjanci, w szczególności dzielnicowi. O godz. 10.00 podjęto próbę ustanawiania rekordu Polski w jednoczesnym kolorowaniu wizerunku maskotki śląskiej Policji - Sznupka przez dzieci z przedszkoli oraz klas 1-3. W powiecie pszczyńskim powstało blisko 700 takich barwnych obrazków.
- Rozmawiali z policjantami o zagrożeniach dnia codziennego W Środowiskowym Domu Samopomocy w Pszczynie uczą się, jak radzić sobie z trudnościami dnia codziennego. Podczas ostatniego spotkania z policjantami dowiedzieli się natomiast, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo. Podopieczni z pszczyńskiej placówki dziennego pobytu, przeznaczonej dla osób przewlekle chorych psychicznie, funkcjonują w środowisku otwartym. Przekazywana im podczas pogadanek wiedza na temat zagrożeń jest więc dla nich szczególnie cenna, podobnie, jak możliwość bezpośredniej rozmowy z policjantami.
- O zagrożeniach w sieci na szkolnych wywiadówkach Zbliżający się dużymi krokami koniec roku to dla szkół czas wywiadówek, spotkań opłatkowych, jasełek i ostatnich sprawdzianów. Taki dodatkowy test, tyle że dla rodziców, przygotował również profilaktyk z pszczyńskiej komendy. Podczas prelekcji na temat bezpieczeństwa w sieci, sprawdza wiedzę rodziców na temat cyberprzemocy, uzależnień nieletnich i niektórych gier internetowych zagrażających młodym osobom. Po każdym takim spotkaniu, chętni rodzice mogą porozmawiać z policjantem i uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania.
- „Aktywny senior to bezpieczny senior”- debata z mieszkańcami Woli Zimowe utrudnienia na drogach, okres grzewczy, a także zbliżających się świąt i związanych z tym prezentów stał się świetną okazją, aby spotkać się i porozmawiać z seniorami na temat bezpieczeństwa. Na zorganizowanej debacie w Woli, głos zabrali wójt, policjanci, strażacy, ratownicy medyczni, a nawet kominiarze. Poruszono m.in. problem oszustw "na wnuczka”, technik stosowanych przez sprzedających podczas prezentacji drogich towarów, omówiono przepisy ruchu drogowego i korzyści wynikające z noszeniem przez pieszych odblasków, a także założenia „Koperty życia” i zagrożenia związane z tlenkiem węgla oraz niedrożnymi kominami. Całość przebiegła w niezwykle miłej atmosferze i z pewnością w przyszłości zaowocuje kolejnymi wykładami.
- Mundurowi z niesłyszącymi o przepisach ruchu drogowego Ścieżka rowerowa i problem pierwszeństwa, terminal płatniczy oraz możliwości bezgotówkowego uregulowania mandatu, a także laserowy miernik prędkości, korytarz życia i różnica między wypadkiem a kolizją, stanowiły tylko część zagadnień poruszonych na ostatnim spotkaniu pszczyńskich policjantów z niesłyszącymi. Osoby z wadą słuchu coraz częściej zdobywają uprawnienia do kierowania pojazdami. Dlatego też omówione przepisy ruchu drogowego spotkały się ze szczególnym zainteresowaniem z ich strony i apelem o przeprowadzenie kolejnych pogadanek na ten temat.
- Mundurowi o smogu i związanych z tym konsekwencjach Bezpieczeństwo na drogach, w szkole, w domu i podczas letniego lub zimowego wypoczynku, to najczęstsze tematy policyjnych pogadanek. Ostatnio jednak, coraz częściej pojawia się problem smogu. Pszczyńscy mundurowi wiedzą, że nie tylko kary, ale również edukacja właścicieli pieców oraz ich dzieci są w stanie przywrócić przejrzystość powietrza w regionie i tym samym wpłynąć na komfort życia mieszkańców powiatu. Dlatego też, regularnie organizują spotkania, żeby przybliżyć użytkownikom przydomowych kotłowni smogowy problem.
- Pszczyńscy policjanci na spotkaniu z Anną Marią Wesołowską Autorka felietonów dla młodzieży na temat prawa i bohaterka znanego programu telewizyjnego gościła wczoraj w Goczałkowicach- Zdroju. Anna Maria Wesołowska uczestniczyła w spotkaniu dla młodzieży, rodziców i nauczycieli, na którym obecni byli również policjanci z pszczyńskiej komendy. Poruszyła tematy dotyczące młodzieńczych wybryków i związanych z tym konsekwencji prawnych oraz omówiła odpowiedzialność szkoły i rodziców za bezpieczeństwo dzieci w świetle nowych zagrożeń.
- Policjanci apelują- młodzież coraz częściej sięga po alkohol, bo nie widzi w tym nic złego Policjanci z pszczyńskiej komendy zajmujący się problemami nieletnich od dwóch lat obserwują pogłębiające się zjawisko nadużywania alkoholu wśród młodzieży. Młodzi ludzie coraz częściej tracą kontrolę nad ilością spożywanego alkoholu. Piją bowiem przy każdej nadarzającej się okazji, np.: podczas spotkania ze znajomymi, urodzin kolegi, świąt, czy po prostu w każdej wolnej chwili. Piją wysokoprocentowe trunki, nie koniecznie w ukryciu i tylko w weekendy.
- Międzynarodowy Dzień bez Przemocy Międzynarodowy Dzień bez Przemocy obchodzony jest zawsze 2 października. Ustanowiony w 2006 roku, zakłada szerzenie idei życia bez przemocy, w duchu tolerancji i pokoju. Te same założenia przyświecają policyjnym profilaktykom podczas spotkań z dziećmi, młodzieżą, osobami dorosłymi i seniorami. Stróże prawa uświadamiają swoich rozmówców, że nietykalność cielesna każdego człowieka, jego zdrowie, życie, a nawet odczucia oraz posiadane przez niego rzeczy materialne są chronione prawem. Dlatego też, nikt nie ma prawa czynić zamachu na te dobra.