Dzielnicowi dbają o bezpieczeństwo osób zagrożonych wychłodzeniem
Okres zimowy to niewątpliwie najtrudniejszy czas dla osób bezdomnych. Dlatego pszczyńscy policjanci ruszyli z pomocą skierowaną właśnie do osób, które nie mają stałego miejsca zamieszkania, a często przebywają w pustostanach, gdzie szukają schronienia od zimowej pogody. Stróże prawa podczas prowadzonych działań informują osoby bezdomne o instytucjach świadczących pomoc społeczną oraz nakłaniają do skorzystania ze schroniska lub ogrzewalni.
Zima to najtrudniejszy okres dla osób bezdomnych, samotnych, w podeszłym wieku oraz niezaradnych życiowo i nadużywających alkoholu, zwłaszcza gdy temperatury spadają poniżej zera. To właśnie te osoby są najbardziej narażone na niebezpieczne dla życia wychłodzenie organizmu.
Dzielnicowi każdego dnia kontrolują miejsca przebywania osób bezdomnych. Na wychłodzenie organizmu są także szczególnie narażone osoby starsze. Jeśli znamy kogoś starszego, samotnego czy schorowanego nie wstydźmy się sprawdzić i spytać, czy potrzebuje naszej pomocy. Należy pamiętać, że są ośrodki i placówki, w których taka osoba otrzyma opiekę i będzie bezpieczna.
Nie bądź obojętny – reaguj! Możesz uratować komuś życie!
Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy. Wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112, by uratować czyjeś życie.
Warto również skorzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. To aplikacja, która posiada zakładkę „Osoba bezdomna potrzebująca pomocy”. Tam można sygnalizować o miejscach przebywania bezdomnych.