Agresja, hejt i mowa nienawiści były tematem spotkań policjantów z uczniami
Mundurowi odwiedzili uczniów szkół podstawowych w powiecie pszczyńskim. Podczas spotkań, policjanci realizujący zagadnienia z profilaktyki społecznej rozmawiali z młodymi ludźmi na temat rodzajów przemocy stosowanej względem rówieśników, mowie nienawiści i hejcie. Stróże prawa przypomnieli o także o odpowiedzialności prawnej osób nieletnich.
Celem prowadzonych spotkań było uświadomienie dzieciom, co to jest przemoc wśród rówieśników i jakiego typu zachowania się do niej zaliczają. Bo przemoc to nie tylko agresja fizyczna. Zaliczają się do niej również takie zachowania jak: przezywanie, ośmieszanie, obraźliwe gesty, rysunki czy groźby. Młodzi ludzie dowiedzieli się jak mają postępować, gdy będą jej świadkami.
Policjanci tłumaczyli, także czym jest hejt, jak go unikać, co zrobić, jeżeli go doświadczymy. Mundurowi przypomnieli również, jak bardzo mylne jest przekonanie o anonimowości w sieci. Mundurowi tłumaczyli młodzieży, że przestępstwa w internecie są tak samo ścigane, jak każde inne. Stróże prawa radzili uczniom, aby o wszelkich spostrzeżeniach związanych z zagrożeniami w Internecie dzielić się ze swoimi rodzicami, nauczycielami lub szkolnym pedagogiem. Ponadto policjanci informowali uczniów o konsekwencjach cyberprzemocy w Internecie, odpowiedzialności karnej. Mówili także o tym, jak ważne jest to, aby osoba pokrzywdzona nie bała się szukać pomocy i nie obawiała się reakcji sprawców. Podczas prelekcji policjanci przypomieli także, iż nieprzestrzeganie prawa może doprowadzić do poważnych konsekwencji, np. nadzoru kuratora bądź skierowania sprawy do sądu rodzinnego.