Szkolenie pszczyńskich dzielnicowych w ramach kampanii "Narkotyki i dopalacze zabijają"
Dzisiaj ruszyła kampania pod hasłem „Szkoda Ciebie na takie patoklimaty”. Edukacyjno - profilaktyczne przedsięwzięcie, w pszczyńskiej komendzie rozpoczęło się od szkolenia dzielnicowych. Jako policjanci pierwszego kontaktu, goszczą m.in. w szkołach, gdzie z rodzicami i nauczycielami często poruszają problem narkotyków i dopalaczy wśród nieletnich. Teraz, omawiając to zagadnienie, będą mogli posłużyć się pomocami dydaktycznymi zgromadzonymi w profilaktycznej walizce narkotykowej.
Celem kampanii jest zwiększenie świadomości młodych ludzi na temat zagrożeń związanych z zażywaniem narkotyków. Ta wiedza trafi również do ich rodziców, opiekunów i nauczycieli. Na spotkaniach z dziećmi i nauczycielami oraz na wywiadówkach z rodzicami będą omawiane konsekwencje zdrowotne wynikające z uzależnienia od substancji psychoaktywnych, a także skutki prawne i społeczne.
W trosce o bezpieczeństwo najmłodszych mieszkańców powiatu pszczyńskiego, do rąk policjantów trafiła ostatnio walizka edukacyjna. Jej zawartość będzie wykorzystana w profilaktyce. Atrapy mieszanin ziół, proszków, tabletek, kadzidełek, naklejek i innych substancji działających na ośrodkowy układ nerwowy oraz wagi, lufki i specjalistyczne młynki mają posłużyć w edukacji dorosłych. W ten sposób policjanci będą chcieli uwrażliwić ich na to, co ewentualnie mogliby znaleźć w pokoju lub tornistrze swoich dzieci.
Wpływające negatywnie na pracę mózgu, sprzedawane w sklepach lub przez Internet, z bliżej nieokreślonym, stale zmieniającym się składem chemicznym, stanowią coraz większe zagrożenie dla młodzieży. Dlatego dzisiaj, zanim wyruszą do szkół, pszczyńscy dzielnicowi wzięli udział w szkoleniu. Poruszone na nim tematy już wkrótce zostaną przekazane nauczycielom i szkolnym pedagogom. Teraz, dzięki otrzymanym pomocom dydaktycznym, każdy z uczestników policyjnego szkolenia będzie mógł zobaczyć jak wyglądają najpopularniejsze środki odurzające, w jaki sposób mogą być przechowywane, jakie przedmioty służą do ich zażywania, porcjowania czy ukrywania, a także dowiedzieć się, jakie działanie mają narkotyki na organizm młodych ludzi. Edukacyjna walizka narkotykowa wraz z prowadzoną kampanią z pewnością odegrają dużą rolę w aktywizacji rodziców i nauczycieli w zakresie zagrożeń wynikających z zażywania przez dzieci dopalaczy oraz innych środków psychoaktywnych.