STALKING, czyli uporczywe nękanie
Enigmatycznie brzmiąca nazwa przestępstwa stalkingu do niedawna była znana jedynie za sprawą zagranicznych mediów. Dzisiaj, coraz częściej, osoby, dotknięte tym problemem, zgłaszają się do powiatowych jednostek policji. Ofiarami tego przestępstwa padają zarówno mężczyźni, jak i kobiety. To, co charakteryzuje to zjawisko, to eskalacja zachowań sprawcy wbrew woli osoby pokrzywdzonej. Przyjęte ostatnio przez pszczyńskich policjantów zgłoszenie, dotyczyło nękania 25-latki z Pszczyny.
Enigmatycznie brzmiąca nazwa przestępstwa stalkingu do niedawna była znana jedynie za sprawą zagranicznych mediów. Dzisiaj, coraz częściej, osoby, dotknięte tym problemem, zgłaszają się do powiatowych jednostek policji. Ofiarami tego przestępstwa padają zarówno mężczyźni, jak i kobiety. To, co charakteryzuje to zjawisko, to eskalacja zachowań sprawcy wbrew woli osoby pokrzywdzonej. Przyjęte ostatnio przez pszczyńskich policjantów zgłoszenie, dotyczyło nękania 25-latki z Pszczyny. Kobieta była „zasypywana” SMS-ami od nieznajomego.
W Kodeksie Karnym, w pierwszym paragrafie artykułu 190a. czytamy ” Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
W myśl tego artykułu każdy ma prawo czuć się wolnym od uczucia strachu. Uczucia „zbudowanego” przez sprawcę w sposób celowy i zamierzony. Stalkerem można uznać osobę, która zakłóca poczucie bezpieczeństwa, powodując u ofiary nasilające się uczucie lęku i niepokoju. Nierzadko, ma to wpływ na podjęcie przez nią decyzji o zmianie telefonu, adresu, czy miejsca pracy. To, co charakteryzuje staliking to m.in.: długotrwałe, powtarzające się z dużą częstotliwością, nękanie, dręczenie, trapienie, niepokojenie, dokuczanie, niedawanie spokoju, prześladowanie, śledzenie, proponowanie spotkań, a nawet namawianie do aktów seksualnych, nawiedzanie w domu, w pracy i wszędzie tam, gdzie ofiara przebywa w ciągu dnia. Prześladowca w ten sposób wzbudza w pokrzywdzonym poczucie zagrożenia, narusza jego prywatność dotykając sfer najbardziej intymnych i istotnych w jego życiu.
Zna jego grafik codziennych zajęć, i ma, bez przerwy, swoją ofiarę „na oku”. Obsesyjnie próbuje „wejść” w jej życie. Nierzadko, przynajmniej na początku, zachowuje się kulturalnie, jest miły,wysyła kwiaty, prezenty, sms-y , maile, i telefonuje. Wszystkie jego działania cechuje jednak przesadna częstotliwość i brak racjonalnych motywów. Taka osoba charakteryzuje się często zaburzoną percepcją świata i miewa zniekształcony obraz otaczającej jej rzeczywistości. Może ona nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że jej zachowanie może wyrządzić komuś psychiczną, a nawet fizyczną, krzywdę. Sprawca stalkingu bywa przekonany o słuszności swoich poczynań. Tłumaczy swoje zachowanie troską o drugą osobę, co przez jego ofiarę odbierane jest jako przemoc i agresja. Patrząc na to zjawisko od strony sprawcy, stalking ma swoje źródło w uzależnieniu emocjonalnym i uczuciowym od osoby..
Aby jednak mówić o przestępstwie wymagany jest jeden warunek. Wszystko to, co robi sprawca musi wzbudzić u pokrzywdzonego uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie naruszać jej prywatność.