Wiadomości

Kąp się z głową

Data publikacji 08.06.2010

Piękna pogoda i wysokie temperatury powodują, że marzymy o kąpieli.Niestety często zdarza się, że zapominamy o zasadach bezpieczeństwa, co może prowadzić do tragedii. Dlatego ważne jest aby pamietać, że woda to żywioł i obowiązują w niej pewne reguły, które warto znać. Przekażmy je też swoim dzieciom, by kąpiel dla nich była miła, a przede wszystkim bezpieczna.

Piękna pogoda i wysokie temperatury powodują,  że marzymy o kąpieli. Niestety często zdarza się,  że zapominamy o zasadach bezpieczeństwa, co może prowadzić do tragedii. Dlatego ważne jest aby pamietać, że woda to żywioł i  obowiązują  w niej pewne reguły,  które warto znać. Przekażmy je też swoim dzieciom,  by kąpiel dla nich była miła, a przede wszystkim bezpieczna. 

  • Kąpmy się zawsze w miejscach oznakowanych jako dozwolone do kąpieli. Pamiętajmy, że  "dzikie" kąpieliska mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona.
  • Komfort podczas kąpieli możemy mieć wtedy, gdy czuwa nad nami ratownik WOPR - świadczy o tym biała flaga nad kąpieliskiem. Gdy flaga jest czerwona lub jej nie ma - kąpiel jest zabroniona.
  • Nie  pływajmy  zaraz po jedzeniu. Należy odczekać około dwóch godzin, aby móc bezpiecznie się kąpać.
  • Nie wchodźmy do wody, gdy jesteśmy mocno rozgrzani słońcem  - grozi to szokiem termicznym i omdleniem. Przed wejściem do wody trzeba schłodzić okolicę serca, karku. barków i twarzy. 
  • Absolutnie nie wolno kąpać się po spożyciu alkoholu. Najczęściej toną osoby pijane.
  • Brak wyobraźni, nadmierna brawura w wodzie może prowadzić to nieszczęścia.
  • Skoki do wody, nawet znanej, z dużej wysokości są niebezpieczne - grożą urazem głowy lub kręgosłupa. Gdy dno i głębokość są nieznane jest to czyste samobójstwo. Również niebezpieczne są skoki z niedużej wysokości, ale do wody płytkiej.
  • Rodzice powinni być czujni  gdy ich pociechy kąpią się w wodzie. Wystarczy moment, aby dziecko stało się ofiarą wody. Dlatego zawsze jedno z rodziców musi czuwać bezpośrednio nad kąpiącym się maluchem.
  • Gdy korzystamy ze sprzętu pływającego  zawsze zakładajmy  kapok, nawet gdy mamy kartę pływacką. Dzieci muszą zawsze obowiązkowo być ubrane w kapoki. Kapok daje gwarancję, że gdy wypadniemy do wody utrzymamy się na jej powierzchni.
  • Gdy w wodzie złapie nas bolesny skurcz mięśni nie wolno wpaść w panikę. Wzywajmy pomocy , gdy jest ktoś kto może jej udzielić. W przeciwnym razie trzeba położyć się na plecach, spokojnie oddychać i spróbować zgiąć stopę w stawie skokowym i mocno przyciągając ją do siebie wyprostować nogę w kolanie.
     
Powrót na górę strony