CITES i kontrole policji
Dzisiaj, policjanci już skompletowali materiały z przeprowadzonej w ostatnią niedzielę akcji na Giełdzie Ptaków Egzotycznych w Pszczynie. Wyniki, zdjęcia wraz z oględzinami papugi, zostaną teraz przesłane do ekspertyzy biegłego, który potwierdzi gatunek zwierzęcia i określi jego przynależność do właściwej grupy ptaków zagrożonych wyginięciem potwierdzając w ten sposób, lub wykluczając, nielegalność obrotu.
Dzisiaj, policjanci już skompletowali materiały z przeprowadzonej w ostatnią niedzielę akcji na Giełdzie Ptaków Egzotycznych w Pszczynie. Wyniki, zdjęcia wraz z oględzinami papugi, zostaną teraz przesłane do ekspertyzy biegłego, który potwierdzi gatunek zwierzęcia i określi jego przynależność do właściwej grupy ptaków zagrożonych wyginięciem potwierdzając w ten sposób, lub wykluczając, nielegalność obrotu. W tym roku, w naszym powiecie, już dwie osoby usłyszały zarzuty o popełnienie czynów przewidzianych w Ustawie o ochronie przyrody.
Na ulicy Broniewskiego w Pszczynie, dwa razy w miesiącu, organizowana jest Giełda Ptaków Egzotycznych. Co jakiś czas, policjanci z pszczyńskiej komórki do spraw zwalczania przestępczości gospodarczej wspólnie z przedstawicielem Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Pszczynie planują działania mające na celu ujawnienie nielegalnego handlu zwierzętami objętymi listą CITES. Znajdują się na niej gatunki zwierząt zagrożonych wyginięciem podzielone na cztery grupy w zależności od stopnia ochrony. Na obrót nimi wymagane są dokumenty legalizacyjne.
Właśnie w jednej z takich grup znalazła się papuga ROZELLA BIAŁOLICA, którą w trakcie giełdy dostrzegli policjanci. Osoba oferująca zwierzę do sprzedaży nie posiadała wymaganych prawem dokumentów.
PRZYPOMNIJMY:
... wymagane są dokumenty należące do jednej z następujących grup:
- zezwolenie importowe CITES świadczące o legalnym wwiezieniu okazu na teren kraju
- dokument świadczący o urodzeniu tego zwierzęcia w niewoli na terenie Wspólnoty Europejskiej. W przypadku urodzenia w Polsce do wystawienia takiego dokumentu upoważniony jest powiatowy lekarz weterynarii.
Teraz właścicielowi Białolicy, 51-letniemu mieszkańcowi Dzimierza, pozostaje jedynie oczekiwać na wyniki ekspertyzy i ewentualną decyzję sądu. Za tego typu przestępstwo bowiem, ustawa przewiduje karę od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.
Do tej pory pszczyńskim policjantom udało sie udaremnić nielegalną sprzedaż chronionych zwierząt, takich jak: różne gatunki żółwi lądowych, ptaków egzotycznych, trafił się rownież legwan zielony.
... jeszcze, krótkie pouczenie dla Miłośników zwierząt egzotycznych
Jeżeli osoba posiadająca zwierzę nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie handlu zwierzętami ani nie jest podmiotem typu Ogród Zoologiczny zgodnie z art. 64 ust 1 Ustawy o ochronie przyrody ma obowiązek w ciągu 14 dni od wejścia w posiadanie zwierzęcia lub wwozu do kraju zgłosić je do rejestru u starosty, przy czym wraz z wnioskiem musi przedstawić dokumenty świadczace o legalnym pochodzeniu okazu. Nie uczynienie tego stanowi wykroczenie na podstawie art. 127 pkt 3 wspominanej ustawy.