Pszczyna dołączyła do ogólnopolskiej akcji edukacyjnej Escapetruck – wspólna walka z handlem ludźmi
Wczoraj w Pszczynie stanął Escapetruck – mobilny escape room, który w realistyczny sposób oddaje dramat osób uwikłanych w handel ludźmi. Inicjatywa ma na celu wstrząsnąć odbiorcami i uwrażliwić ich na mechanizmy wykorzystywania, które często pozostają niezauważone. Dzięki interaktywnej formie uczestnicy mogli lepiej zrozumieć skalę zagrożenia i nauczyć się, jak reagować na symptomy tego przestępstwa.
Wczoraj w Pszczynie, mieszkańcy mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu edukacyjno-profilaktycznym w ramach ogólnopolskiego projektu Escaputruck, którego celem jest zwiększenie świadomości społecznej na temat zagrożeń związanych z handlem ludźmi.
Na miejscu pojawił się specjalnie przygotowany Escape Van – ciężarówka, w której wnętrzu zaaranżowano realistyczne sceny z życia ofiar handlu ludźmi. Uczestnicy, głównie młodzież ze szkół ponadpodstawowych, mieli okazję przeżyć interaktywną grę edukacyjną stylizowaną na escape room. Zadania wymagały współpracy, logicznego myślenia oraz refleksji nad dramatem, jaki przeżywają osoby uwikłane w proceder handlu ludźmi.
W wydarzeniu wzięli udział: Komendant Powiatowy Policji w Pszczynie insp. Grzegorz Bonalski, Burmistrz Miasta Pszczyna Dariusz Skrobol, a także przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Pszczynie, Etatowy Członek Zarządu, pan Grzegorz Nogły. Na miejscu obecni byli również policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach i Komendy Powiatowej Policji w Pszczynie, a także funkcjonariusze Straży Granicznej oraz reprezentanci Związku Nauczycielstwa Polskiego Oddział w Pszczynie.
Projekt Escapetruck to międzynarodowa inicjatywa realizowana przez Komendę Główną Policji, policję holenderską, Ambasadę Królestwa Niderlandów w Polsce, Uniwersytet Wrocławski, Komendę Główną Straży Granicznej. Do udziału w tegorocznej, wiosennej edycji wydarzenia organizowanego na terenie Polski włączyły się Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Międzynarodowa Organizacja do Spraw Migracji (IOM).
W Pszczynie wydarzenie spotkało się z dużym zainteresowaniem i pozytywnym odbiorem zarówno ze strony młodzieży, jak i mieszkańców. Handel ludźmi to przestępczy proceder, którego ofiarami padają osoby z różnych grup społecznych. Polska jest nie tylko krajem pochodzenia, ale i tranzytowym oraz docelowym dla ofiar. Najczęstsze formy wykorzystania to praca i usługi przymusowe oraz wykorzystywanie seksualne. Dlatego tak ważna jest edukacja i budowanie świadomości – by wiedzieć, jak nie stać się ofiarą i jak reagować na niepokojące sygnały.