Wiadomości

Surowe konsekwencje za jazdę pod wpływem alkoholu

Data publikacji 10.07.2024

Letni, wakacyjny czas zachęca do przejażdżek rowerowych. Niestety mimo wielu policyjnych apeli do cyklistów, na drogach powiatu pszczyńskiego nadal zatrzymywani są miłości jednośladów, którym wyobraźnia pozwala na kierowanie po drodze publicznej w stanie nietrzeźwości – stanie zagrażającym sobie i innym uczestnikom ruchu drogowego. W ubiegłym tygodniu policjanci zatrzymali prawie dwudziestu takich rowerzystów.

Jazda rowerem to nie tylko przyjemność, ale i odpowiedzialność. Poruszając się tym jednośladem również należy zachować trzeźwy umysł. Niestety, wielu rowerzystów o tym nie pamięta... Pomimo wielu policyjnych apeli, ostrzeżeń, a także akcji skierowanych na ujawnianie i eliminowanie z ruchu nietrzeźwych kierujących wciąż niektórzy kierowcy decydują się wsiąść za kierownicę jednośladów pomimo wypitego wcześniej alkoholu. W minionym tygodniu pszczyńscy policjanci zatrzymali blisko 20 takich osób!

Pierwszy z nich został zatrzymany do kontroli w poniedziałek przed godziną 17. Styl jazdy mężczyzny wskazywał na to, że może być nietrzeźwy. Jak się okazało, przypuszczenia mundurowych były trafne. Przeprowadzone badanie wykazało w organizmie 61-latka ponad 2,5 promila alkoholu.

Rekordzistą w tej niechlubnej kategorii okazał się rowerzysta, który poruszał się „wężykiem” w centrum Pszczyny. Badanie alkomatem wykazało, że miał on blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Na tym jednak nie koniec... Tego samego dnia policjanci zatrzymali jeszcze 3 osoby, które w ten sposób lekceważyły obowiązujące przepisy.

W środę w ręce policjantów wpadło dwóch miłośników dwóch kółek. Pierwszy z nich tuż po godzinie 7:30, a drugi przed 11. Obaj mężczyźni byli mocno nietrzeźwi. Przeprowadzone badanie wskazało u każdego z nich ponad 2 promile alkoholu.

Tylko w piątek pszczyńscy policjanci zatrzymali 6 osób, które zdecydowały się wsiąść na rower pomimo tego, że wcześniej spożywały alkohol. Kolejny raz przypominamy, że nieodpowiedzialni cykliści, którzy poruszają się po drogach publicznych, w strefach ruchu lub zamieszkania w stanie po użyciu alkoholu, lub w stanie nietrzeźwości jest poważnym zagrożeniem na drodze, nie tylko dla siebie, ale i dla innych użytkowników dróg.

Sprawcy tych poważnych wykroczeń drogowych muszą liczyć się z tym, że mogą zostać ukarani przez mundurowych grzywną, która wynosi – w przypadku wyniku badania do 0,5 promila alkoholu w organizmie – tysiąc złotych, a powyżej 0,5 promila – 2,5 tysiąca złotych. Sprawa może zostać także skierowana do sądu, a wtedy kara finansowa może być dużo wyższa. Sąd dodatkowo może orzec zakaz kierowania tym środkiem transportu na wiele miesięcy.

Przypominamy: „Piłeś? Nie jedź! Każdy nietrzeźwy kierujący na drodze, to potencjalny sprawca ludzkiego nieszczęścia".

Powrót na górę strony