Wiadomości

Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet

Data publikacji 26.11.2023

Na całym świecie 25 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet. To także dzień rozpoczynający kampanię „16 Dni Przeciwko Przemocy wobec Kobiet”. Agresja i dyskryminacja to wciąż poważny globalny problem, aby wzmocnić poczucia bezpieczeństwa i pewności siebie wśród kobiet pszczyńscy policjanci zorganizowali dla nich zajęcia praktyczne z samoobrony.

16 Dni Przeciwdziałania Przemocy to międzynarodowa kampania organizowana od 1991 roku przez Women´s Global Leadership Institute. Zaczyna się ona 25 listopada (Międzynarodowy Dzień przeciwko Przemocy Wobec Kobiet), a kończy 10 grudnia (Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka). Wybór tych dat to symboliczne podkreślenie faktu, że prawa kobiet są prawami człowieka.

Na całym świecie przemoc wobec kobiet stanowi poważny problem. Dotyka kobiet z różnych sfer społecznych, bez względu na ich zamożność, wykształcenie czy wyznanie. Złe traktowanie kobiet to nie tylko przemoc domowa. Składa się na nią także przemoc instytucjonalna, czyli mechanizmy prawne i społeczne, które dyskryminują kobiety, w teorii i praktyce. Z przemocą warto i trzeba walczyć. Trzeba jednak także umieć się bronić! Każda kobieta powinna znać podstawowe zasady zachowania – jak nie stać się ofiarą przestępstwa oraz jak bronić się w przypadku napaści.

Dlatego pszczyńscy policjanci zorganizowali zajęcia praktyczne, gdzie uczestniczki poznały między innymi przydatne chwyty obezwładniające, kopnięcia, sposoby obrony przed duszeniem oraz usłyszały porady związane z odpieraniem ataków.

Celem szkolenia było wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa i pewności siebie wśród kobiet, a także wypracowanie postawy pozwalającej zachować spokój, okazać zdecydowanie, które pozwolą pewnie stanąć wobec realnego zagrożenia. W mini kursie wzięło udział 19 uczestniczek, a całość zajęć przeprowadzili kom. Sebastian Popielarz - Naczelnik Wydziału Prewencji i asp. szt. Sebastian Piątyszek - Zastępca Naczelnika Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Pszczynie.

Przeciwdziałanie przemocy domowej oraz ochronę osób najbardziej na nią narażonych to jeden z priorytetów Policji. Kobiety, które doświadczyły przemocy, zarówno fizycznej, jak i psychicznej, mają możliwość uzyskania fachowej pomocy z naszej strony. Mogą to zrobić w każdej chwili zgłaszając się do najbliższej jednostki Policji bądź dzwoniąc na numer alarmowy 112.

  • Zdjęcie przedstawia: kobiety stoją na macie do ćwiczeń. Wśród nich dwóch instruktorów.
  • Zdjęcie przedstawia: dwóch policyjnych instruktorów podczas ćwiczeń z kobietami.
  • Zdjęcie przedstawia: policyjnego instruktora podczas rozciągania.
  • Zdjęcie przedstawia: kobiety podczas rozciągania.
  • Zdjęcie przedstawia: dwóch policyjnych instruktorów podczas ćwiczeń.
  • Zdjęcie przedstawia: grupę kobiet podczas ćwiczeń na macie. Wśród nich dwóch policyjnych instruktorów.
  • Zdjęcie przedstawia: kobiety podczas ćwiczeń na macie.
  • Zdjęcie przedstawia: dwie kobiety podczas ćwiczeń. Jedna z nich trzyma drugą za rękę. Kobieta próbuje się uwolnić z uścisku.
  • Zdjęcie przedstawia: kobiety podczas ćwiczeń w parach na macie.
  • Zdjęcie przedstawia: parę kobiet podczas ćwiczeń na macie.
  • Zdjęcie przedstawia: dwie kobiety, które ćwiczą na macie. Jedna z nich ciągnie drugą, podczas gdy ona uczy się wydostać z przymusowego uścisku.
  • Zdjęcie przedstawia: kobiety podczas ćwiczeń na macie.
  • Zdjęcie przedstawia: instruktorów podczas instruktarzu.
  • Zdjęcie przedstawia: kobiety podczas ćwiczeń. Jedna z nich dusi drugą podczas gdy uczestniczka szkolenia próbuje uwolnić się z uchwytu duszenia.
  • Zdjęcie przedstawia: grupę kobiet biorących udział w szkoleniu wraz z instruktorami.
Powrót na górę strony