Wiadomości

Konferencja "Zdrowie dzieci w naszych rękach"

Data publikacji 14.09.2023

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczną w Tychach oraz Powiat Pszczyński zorganizowały wczoraj konferencję pt. „Zdrowie dzieci w naszych rękach". W programie znalazły się wartościowe prelekcje, m.in. na temat roli środowiska szkolnego w profilaktyce i leczeniu otyłości dziecięcej, suplementów diety, czy uzależnienia młodych ludzi. W rolę prelegenta na temat odpowiedzialności prawnej nieletnich wcielił się pszczyński profilaktyk mł. asp. Wojciech Janosz.

Wczorajsza konferencja „Zdrowie dzieci w naszych rękach" cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Salę widowiskową Pszczyńskiego Centrum Kultury wypełniło 250 osób - głównie przedstawiciele placówek oświatowych i podmiotów leczniczych z terenu powiatu pszczyńskiego. W programie konferencji znalazły się wartościowe prelekcje, m.in. na temat roli środowiska szkolnego w profilaktyce i leczeniu otyłości dziecięcej, odpowiedzialności prawnej nieletnich, suplementów diety, czy uzależnienia młodych ludzi od napojów energetycznych. W rolę prelegentów wcielili się m.in. Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, wojewódzki konsultant ds. pediatrii oraz specjaliści Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tychach, a także mundurowy z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii Komendy Powiatowej Policji w Pszczynie - mł. asp. Wojciech Janosz.

Policjant mówił o odpowiedzialności prawnej nieletnich. Na samym początku spotkania mł. asp. Wojciech Janosz przybliżył pojęcia osoby nieletniej, a także opowiedział czym jest czyn karalny. Policjant przedstawił zagadnienia związane z odpowiedzialnością nieletnich za popełniane czyny karalne i za zachowania niezgodne z przyjętymi normami społecznymi. Policjant przedstawił środki wychowawcze stosowane wobec nieletnich, którzy popełniają zabronione prawem czyny karalne. Mundurowy zwrócił uwagę na problem demoralizacji, a następnie przedstawił konsekwencje zażywania substancji niedozwolonych - alkoholu, papierosów, substancji psychoaktywnych. Jak podkreślił:

Ważne są dwie cyfry 18 i 0. Do 18. roku życia 0 substancji niedozwolonych - alkoholu, papierosów, substancji psychoaktywnych.

  • Zdjęcie przedstawia: salę konferencyjną wypełnioną słuchaczami, przy mównicy mężczyzna.
  • Zdjęcie przedstawia: umundurowanego policjanta przy mównicy.
  • Zdjęcie przedstawia: osoby siedzące w pierwszym rzędzie, wśród nich umundurowany policjant.
  • Zdjęcie przedstawia: słuchaczy konferencji, wśród nich umundurowany policjant.
  • Zdjęcie przedstawia: umundurowanego policjanta przy pulpicie.
  • Zdjęcie przedstawia: umundurowanego policjanta i kobietę podczas uścisku dłoni.
Powrót na górę strony