Wiadomości

Policję tworzą ludzie, twórzmy ją razem czyli spotkanie z kadetami

Data publikacji 18.10.2022

Pszczyńscy policjanci kolejny raz prowadzili zajęcia dla uczniów klas o profilu policyjnym w Powiatowym Zespole Szkół nr 2 w Pszczynie. Oprócz zapoznania się z zasadami teoretycznymi uczniowie mieli okazję sprawdzić się na zajęciach praktycznych. Kadeci uczyli się m.in. obrony przed atakiem i stosowania chwytów obezwładniających, a także kajdankowania.

Pierwsze klasy mundurowe powstawały na zasadach tzw. innowacji pedagogicznej – szkoła pisała program, w którym uwzględniano rozszerzone zajęcia z określonych przedmiotów, i przedstawiała go do odpowiedniego w danym województwie kuratora oświaty. Obecnie klasy policyjne korzystają z programu nauczania przedmiotu prawo policyjne, opracowanego w 2016 r. przez Gabinet Komendanta Głównego Policji, Komendę Wojewódzką Policji w Poznaniu oraz Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie. Program zakłada minimum 90 godzin nauczania tego przedmiotu, uwzględniającego szeroki zakres poruszanych zagadnień.

Uczniowie klasy policyjnej nazywani są kadetami. Ich obowiązkowym ubraniem na zajęciach jest czarny mundur ćwiczebny, przypominający obowiązujące do niedawna umundurowanie Policji. Na szczególne okazje do spodni od munduru ćwiczebnego jest zakładana koszula z pagonami i w przypadku dziewcząt – spódnica.

Na zajęciach teoretycznych kadeci poznają historię formacji, analizują wybrane zagadnienia z zakresu prawa, poznają ustawę o Policji oraz dowiadują się, na czym polega służba na różnych stanowiskach w poszczególnych pionach Policji. Dodatkowe przedmioty to wspomniane już prawo policyjne, a z zajęć praktycznych – samoobrona.

W Powiatowym Zespole Szkół nr 2 w Pszczynie zajęcia z tego zakresu prowadził Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji pszczyńskiej komendy asp. szt. Sebastian Piątyszek. Pod jego czujnym okiem kadeci uczyli się praktycznej obrony przed atakiem i stosowania chwytów obezwładniających. Uczniowie ćwiczyli także przeprowadzanie interwencji zakończonych np. kajdankowaniem.

Wszystkie te działania mają na celu przybliżenia specyfiki zawodu policjanta. Po ukończeniu szkoły mundurowej można kontynuować edukację na dowolnym kierunku studiów, a następnie wstąpić w nasze szeregi. Należy pamiętać, że w służbie policjanta ważna jest chęć niesienia pomocy, empatia, ale też duża odporność psychiczna. Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do zapoznania się z zasadami rekrutacji.

Zdjęcie kolorowe przedstawia instruktora podczas pokazu na macie.

  • Zdjęcie kolorowe przedstawia grupę młodych ludzi siedzących na macie przed mężczyzną prowadzącym zajęcia.
  • Zdjęcie kolorowe przedstawia młodego chłopaka na macie, który w rękach trzyma kajdanki.
  • Zdjęcie kolorowe przedstawia młodzież podczas ćwiczeń.
  • Zdjęcie kolorowe przedstawia kadeci podczas ćwiczeń uderzeń na macie.
  • Zdjęcie kolorowe przedstawia młodzież podczas ćwiczeń na macie.
  • Zdjęcie kolorowe przedstawia instruktora podczas ćwiczeń na macie z kadetem.
Powrót na górę strony