Uroczystości 100-lecia Powstań Śląskich i przyłączenia części Górnego Śląska do Polski
W weekend w Pszczynie odbył się rodzinny weekend edukacyjno-artystyczny kończący obchody 100-lecia Powstań Śląskich oraz powrotu części Górnego Śląska do Polski. Wydarzenie „Przestrzenie Wolności” miało miejsce na terenie pszczyńskiej starówki oraz w Parku Zamkowym. Program artystyczno-kulturalny zapewnił wiele wrażeń gościom w każdym wieku. Podczas uroczystości nie zabrakło koncertów, widowisk historycznych i inscenizacji, wystaw, konkursów, a także stoisk edukacyjnych.
7 czerwca 2022 roku w Katowicach Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich. W poniedziałek, 20 czerwca 2022 roku obchodziliśmy po raz pierwszy Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Święto upamiętnia trzy powstania śląskie oraz rocznicę objęcia części Górnego Śląska przez Rzeczpospolitą w 1922 roku.
W weekend w Pszczynie odbyło się wydarzenie "Przestrzenie wolności". W niedzielę w oficjalnych uroczystościach udział wzięli między innymi Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski, poseł na Sejm RP Grzegorz Gaża, doradca wojewody śląskiego Czesław Sobierajski, starosta Barbara Bandoła i burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol, Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach insp. Dominik Łączyk oraz szef pszczyńskich policjantów insp. Grzegorz Bonalski.
Uroczystość rozpoczęła się mszą polową w Parku Zamkowym. Następnie ulicami Pszczyny przemaszerował Śląski Korowód Patriotyczny. Oficjalne uroczystości 100-lecia powstań śląskich i przyłączenia części Górnego Śląska do Polski, a także parada odbyły się na rynku. Na zakończenie marszałek Jakub Chełstowski i burmistrz Dariusz Skrobol odsłonili tablicę Ex Silesia Lux na pszczyńskim ratuszu.
Nie zabrakło także promowania przez policjantów zasad bezpieczeństwa. Uczestnicy mogli również spróbować swoich sił podczas konkursów z użyciem alkogogli, czyli specjalnych okularów symulujących widzenie po spożyciu alkoholu, oraz narkogogli symulujących widzenie pod wpływem narkotyków. Na miejscu były także dostępne stanowiska prewencyjne czy pierwszej pomocy. Ponadto mundurowi prezentowali sprzęt, jaki na co dzień wykorzystują w służbie. Zarówno dzieci, jak i dorośli korzystali z możliwości przymierzenia elementów wyposażenia sprzętu ochronnego, który wykorzystywany jest podczas działań pododdziałów zwartych Policji. Najmłodsi, choć nie tylko, mieli możliwość oglądania radiowozu, czy policyjnych motocykli.
Obchody przebiegły w miłej atmosferze, a uczestnicy chętnie korzystali z okazji, aby rozwiać wątpliwości w kłopotliwych kwestiach.