Na rowerze – rozważnie i bezpiecznie
Wiosenna aura zachęca spędzania czasu na świeżym powietrzu. Na drogi wyjechali cykliści, a także osoby poruszające się na hulajnogach elektrycznych. Dla wielu osób jazda rowerem jest sposobem na rodzinne spędzanie czasu wolnego i rekreację, a dla innych to środek komunikacji, którym dojeżdżają do pracy, szkoły, czy po zakupy. Zanim jednak wyjedziesz na przejażdżkę, warto zadbać o bezpieczeństwo i przygotować się na sezon rowerowy.
Rozpoczęcie sezonu wiosennego oznacza zwiększoną liczbę miłośników jednośladów na drogach. Warto przypomnieć o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa, o których należy pamiętać przed wyjazdem na rowerową przejażdżkę. Należy pamiętać, że na bezpieczeństwo cyklistów znaczący wpływ ma ich zachowanie w ruchu drogowym, przestrzeganie przepisów, ale także właściwie wyposażony rower.
Przypominamy, że każdy rower powinien być wyposażony w:
- co najmniej jedną lampkę przednią białą lub żółtą, świecącą światłem ciągłym albo migającym,
- co najmniej jedno światło tylne czerwone, odblaskowe,
- co najmniej jedną lampkę tylną świecącą światłem ciągłym lub migającym,
- co najmniej jeden skutecznie działający hamulec,
- dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku,
- kierunkowskazy – w przypadku, kiedy konstrukcja roweru czy wózka rowerowego uniemożliwia sygnalizowanie zamiaru skrętu ręką.
Zgodnie z przepisami Prawa o Ruchu Drogowym jazda po chodniku rowerem jest zabroniona. Rowerzysta na terenie miasta powinien poruszać się po ścieżce rowerowej, a jeżeli takiej nie ma, powinien jeździć ulicą.
Rowerzysta może jechać po chodniku, kiedy:
- Opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem,
- Szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 metry i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów,
- Warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).”
- Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
Pamiętaj, aby zabezpieczyć swój rower przed kradzieżą:
- nie pozostawiać niezabezpieczonego roweru przed domem, na klatce schodowej i w innych miejscach,
- zostawiając rower w piwnicy dopilnować, aby drzwi do niej były dobrze zabezpieczone,
- wyczulić sąsiadów na problem zamykania głównych drzwi prowadzących do piwnic,
- nie pozostawiać rowerów na balkonach, szczególnie niższych kondygnacji, gdyż są tam widoczne i stają się łatwą okazją dla złodzieja,
- zachować kartę gwarancyjną roweru i sfotografować swój rower,
- w przypadku braku karty spisać numer fabryczny roweru, jego nazwę i cechy szczególne, co ułatwi policjantom odzyskanie roweru w przypadku jego kradzieży,
- oznakować dodatkowo rower w jednostce Policji.
Apelujemy również o używanie przez rowerzystów dodatkowo elementów odblaskowych po zmroku. Warto także nałożyć na głowę kask (choć nie jest on obowiązkowy).
Pamiętajmy! Przestrzeganie przepisów ruchu drogowego w połączeniu z wzajemną życzliwością, szacunkiem i wyrozumiałością z pewnością wpłynie na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym.