Wiadomości

"Znalezione - nie kradzione" to nieprawdziwe twierdzenie

Data publikacji 20.12.2021

Wśród zgłoszeń, które wpłynęły w ostatnim czasie do pszczyńskiej komendy, było także przywłaszczenia portfela wraz z dokumentami i gotówką. W wyniku pracy operacyjnej kryminalni ustalili sprawcę i odzyskali część rzeczy. Przypominamy, że w sytuacji, gdy osoba nie zwraca znalezionego przedmiotu, musi liczyć się z konsekwencjami.

„Znalezione nie kradzione” niejednokrotnie każdy z nas słyszał to sformułowanie. Jest to jednak mit, przepisy jednoznacznie określają, co grozi za nieoddanie znalezionej rzeczy. Przekonał się o tym 28-letni mieszkaniec powiatu pszczyńskiego, gdy wychodząc ze sklepu natknął się na leżący na ziemi portfel, który podniósł, a następnie opróżnił z gotówki w wysokości prawie 1300 złotych. Policjanci dzięki pracy operacyjnej, zebraniu dowodów, a także przesłuchaniom świadków ustalili sprawcę, a także odzyskali portfel wraz z dokumentami. Mundurowi przedstawili już 28-latkowi zarzuty, do których przyznał się w całości. O jego dalszym losie zdecyduje sąd.

Pamiętajmy, że żadna rzecz, której nie jesteśmy właścicielami, nie jest nasza. Osoba, która zabiera i nie oddaje znalezionego na ławce portfela, telefonu czy plecaka staje się sprawcą wykroczenia lub przestępstwa. Jest to zależne od jej wartości i tak: jeżeli wartość przywłaszczonej rzeczy nie przekracza 1/4 minimalnego wynagrodzenia sprawca odpowiada za wykroczenie. W obu jednak przypadkach o winie i karze decyduje sąd.

• Kodeks cywilny: art. 183.§ 1. Kto znalazł rzecz zgubioną, powinien niezwłocznie zawiadomić o tym osobę uprawnioną do odbioru rzeczy. Jeżeli znalazca nie wie, kto jest uprawniony do odbioru rzeczy albo jeżeli nie zna miejsca zamieszkania osoby uprawnionej, powinien niezwłocznie zawiadomić o znalezieniu właściwy organ państwowy,.§ 2. Przepisy o rzeczach znalezionych stosuje się odpowiednio do rzeczy porzuconych bez zamiaru wyzbycia się własności, jak również do zwierząt, które zabłąkały się lub uciekły.
• Kodeks karny: art. 284, § 1. Kto przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą lub prawo majątkowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3, § 3. W wypadku mniejszej wagi lub przywłaszczenia rzeczy znalezionej sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
• Kodeks wykroczeń: art. 119 § 1. Kto kradnie lub przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą, jeżeli jej wartość nie przekracza 420 złotych, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny, § 4. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1. można orzec obowiązek zapłaty równowartości ukradzionego lub przywłaszczonego mienia, jeżeli szkoda nie została naprawiona.

Powrót na górę strony