Wiadomości

Egida-21 w pszczyńskiej komendzie

Data publikacji 17.10.2021

17 października w Komendzie Powiatowej Policji w Pszczynie przeprowadzono ćwiczenia pod kryptonimem "Egida – 21". Przedsięwzięcie to zostało zrealizowane na podstawie zarządzenia Prezesa Rady Ministrów w jednostkach organizacyjnych Policji przewidzianych do militaryzacji. W przedsięwzięciu wzięły udział osoby niebędące funkcjonariuszami Policji posiadające nadane przydziały organizacyjno-mobilizacyjne do jednostek zmilitaryzowanych Policji. Przeprowadzono je w ścisłej współpracy z administracją.

W pszczyńskiej komendzie do ćwiczeń stawiło się 13 rezerwistów z terenu powiatu. Na początku wszyscy zostali poddani procesowi ewidencjonowania i sprawdzenia tożsamości. Następnie każdy otrzymał identyfikatory i przybory niezbędne do udziału w zajęciach dydaktycznych. Później Pierwszy Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Pszczynie - mł. insp. Jarosław Dziendziel przywitał rezerwistów.

Niedzielne szkolenie miało na celu m.in. sprawdzenie i doskonalenie systemu powoływania i przyjęcia rezerw osobowych do naszej komendy, doskonalenie funkcjonowania punktów kontrolno – informacyjnych czy punktu wydawania wyposażenia. Zagadnienia szkoleniowe obejmowały między innymi tematykę z zakresu ochrony informacji niejawnych w jednostkach Policji przewidzianych do militaryzacji, podstawowe zasady bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania zadań służbowych, bezpieczeństwo w miejscu pełnienia służby oraz w trakcie podejmowania interwencji. Policjanci podczas zajęć omówili również przepisy dotyczące używania środków przymusu bezpośredniego, budowę i zasady działania broni palnej oraz zasady prowadzenia szczególnej ochrony obiektów. Rezerwiści poznali, jakie ciążą na nich zadania i obowiązki w związku z powołaniem, a także poznali zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, które mieli okazję przećwiczyć na fantomie. Nad zapewnieniem prawidłowego przebiegu ćwiczeń czuwali mundurowi i pracownicy cywilni Komendy Powiatowej Policji w Pszczynie, jak również przedstawiciele Wojskowej Komendy Uzupełnień w Tychach. Ponadto w ćwiczeniach uczestniczyli wyznaczeni obserwatorzy z ramienia Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Źródłem finansowania ćwiczenia są środki Ministra Obrony Narodowej, przydzielone Komendantowi Głównemu Policji w ramach Programu Pozamilitarnych Przygotowań Obronnych działu administracji rządowej sprawy wewnętrzne w latach 2021-2035.

  • Zdjęcie kolorowe: mężczyzna stoi przy biurku. Umundurowany policjant siedzi i wypisuje jakieś dokumenty
  • Zdjęcie kolorowe: książeczka wojskowa na blacie stołu
  • Zdjęcie kolorowe: umundurowany żołnierz
  • Zdjęcie kolorowe: widoczny umundurowany żołnierz, następnie policjant i kilku mężczyzn w szeregu. Wszyscy mają wzrok skierowany na mówiącego żołnierza.
  • Zdjęcie kolorowe: mężczyźni stoją w dwuszeregu, obok nich umundurowany policjant, naprzeciw stoi drugi umundurowany policjant
  • Zdjęcie kolorowe: mężczyźni stoją w dwuszeregu, w tle widać umundurowanego mówiącego policjanta
  • Zdjęcie kolorowe: naszywka policyjna "instruktor strzelań policyjnych"
  • Zdjęcie kolorowe: umundurowany policjant trzyma w jednej ręce nabój, który pokazuje innym, a w drugiej broń długą. W tle widoczny telewizor z rysunkiem części prezenowanej broni.
  • Zdjęcie kolorowe: umundurowany policjant podczas pokazu broni automatycznej.
  • Zdjęcie kolorowe: trzy jednostki broni długiej w stojaku
  • Zdjęcie kolorowe: umundurowany policjant pokazuje części broni siedzącemu mężczyźnie
  • Zdjęcie kolorowe: mężczyzna trzyma w dłoniach broń długą
  • Zdjęcie kolorowe: uczestnicy siedzą przy stole, policjant widoczny w tle
  • Zdjęcie kolorowe: umundurowany policjant przy fantomie
  • Zdjęcie kolorowe: umundurowany policjant z fantomem niemowlaka

Film VID-20211017-WA0004.mp4

Pobierz plik VID-20211017-WA0004.mp4 (format mp4 - rozmiar 826.54 KB)

Nagranie audio pomoc.m4a

Pobierz plik pomoc.m4a (format mp3 - rozmiar 119.7 KB)

Powrót na górę strony