Wiadomości

Zatrzymany za naruszenie nietykalności cielesnej

Data publikacji 14.09.2021

Podczas niedzielnej interwencji, mężczyzna naruszył nietykalność cielesną policjantów. 25-letni obywatel Ukrainy szarpał i uderzał, próbował dusić mundurowych. Mężczyzna został zatrzymany, a wczoraj pszczyńscy kryminalni przeprowadzili z nim czynności procesowe. Teraz o jego losie zdecyduje Sąd.

Policjanci zatrzymali agresywnego 25-latka, który podczas interwencji naruszył nietykalność cielesną interweniujących policjantów. W niedzielę, po godzinie 20, oficer dyżurny jednostki otrzymał informację o awanturze, do jakiej doszło na terenie jednego z hoteli w Pszczynie. Kiedy na miejscu pojawili się stróże prawa, agresja nietrzeźwego mężczyzny została skierowana wobec mundurowych. Początkowo mężczyzna stawiał bierny opór, nie reagował na ich polecenia. 25-latek jednak na tym nie poprzestał. Już po chwili widząc konsekwentne działania prewencjuszy, obywatel Ukrainy rzucił się na nich z pięściami, usiłował dusić, a także szarpał za mundur, czym naruszył ich nietykalność. Młody mężczyzna został obezwładniony i zatrzymany.

W wyniku przeprowadzonych czynności na podstawie zebranych materiałów dowodowych mężczyźnie przedstawiono zarzut naruszenia nietykalności cielesnej interweniujących policjantów. Prokuratura Rejonowa w Pszczynie zastosowała wobec mężczyzny grzywnę pieniężną. Ponadto mężczyzna był już karany w Polsce w związku z kierowaniem pojazdu w stanie nietrzeźwości. Naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza publicznego jest zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności. O losie 25-latka zdecyduje Sąd.


Zarówno policjant w mundurze, jak i policjant pełniący służbę w ubraniu cywilnym jest prawnie chroniony przed atakami fizycznymi. Prawo przewiduje karę za naruszanie nietykalności cielesnej policjanta, a zachowanie to jest przestępstwem. Naruszeniem nietykalności może być na przykład szarpanie policjanta za mundur, popychanie, a nawet próba zrzucenia czapki policyjnej z głowy.


Art. 222 Kodeksu Karnego
§ 1. Kto narusza nietykalność cielesną funkcjonariusza publicznego lub osoby do pomocy mu przybranej podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.

 

Powrót na górę strony