Wiadomości

Europejski Dzień Przeciwdziałania Włamaniom do Domów

Data publikacji 16.06.2021

Już po raz trzeci obchodzimy Europejski Dzień Przeciwdziałania Włamaniom do Domów. Z okazji tego wydarzenia 16 krajów europejskich zjednoczonych w Europejskiej Sieci Zapobiegania Przestępczości (EUCPN), w tym Polska, rozpoczyna kampanię „Stop włamaniom do domów”. W tym szczególnym dniu przypominamy kilka zasad bezpieczeństwa.

Nasz dom lub mieszkanie to łakomy kąsek dla złodzieja. Należy pamiętać, że już w trakcie budowy nie możemy zapominać o jego właściwym zabezpieczeniu. Nawet na takim etapie dom może być atrakcyjnym łupem. Dlatego warto dołożyć starań, aby nasz dorobek życia był bezpieczny, a ryzyko zagrożenia włamania i grabieży ograniczyć do minimum. Przedstawiamy w kilku punktach, jak można to zrobić.

 

1. Zabezpieczenia technicznie:


- wyposaż drzwi domu w odpowiednie zamki patentowe i zabezpieczenie przeciwwyważeniowe, warto pomyśleć też o zamontowaniu w oknach dobrych klamek (pojawiły się w sprzedaży klamki zamykane na klucz) lub chociaż zwykłych zasuwek;

- w drzwiach zamontuj również zabezpieczenie przeciwwyważeniowe;

- doskonałym zabezpieczeniem jest system alarmowy - pamiętaj o jego włączeniu przed każdym wyjściem z domu;

- zainstaluj w drzwiach wejściowych łańcuch ograniczający stopień otwarcia drzwi oraz wizjer;

- dbaj o to, aby zawsze działało oświetlenie przed drzwiami wejściowymi - włamywacz unika miejsc oświetlonych;

- doskonałym zabezpieczeniem są domofony, jednak pamiętaj, aby za pomocą domofonu nie otwierać drzwi obcym;

- nie zapomnij o zabezpieczeniu drzwi garażowych, okienek piwnic oraz innych pomieszczeń, poprzez które łatwo można dostać się do domu;

 

2. Pomoc sąsiedzka


Poznaj swoich sąsiadów, porozmawiaj z nimi o bezpieczeństwie w Waszym otoczeniu. Dobrze znający się mieszkańcy to bardzo skuteczna metoda przeciwdziałania włamaniom. Warto poinformować sąsiadów o planowanym urlopie, wypadzie na weekend czy pobycie w szpitalu. Jeżeli wśród tych osób darzymy kogoś szczególnym zaufaniem, to warto rozważyć pozostawienie kluczy z mieszkania (domu) celem zapalania światła (choć na krótki czas) czy wyjmowanie korespondencji ze skrzynki pocztowej. Warto zwracać uwagę na obce osoby czy podejrzane samochody, a przypadku jakichkolwiek podejrzeń poinformować o tym Policję. W takiej sytuacji ważne są wszystkie szczegóły: wygląd, ubiór, cechy charakterystyczne, marka i kolor pojazdu, numer rejestracyjny, ilość osób itp.


3. Media społecznościowe


Zdjęcia z wakacji najlepiej publikować po powrocie z wypoczynku. Gdy wcześniej trafią do internetu, włamywacz ma niejednokrotnie bardzo dokładną wiedzę, o miejscu, gdzie znajdują się domownicy. W tym przypadku warto działać w myśl sentencji, że “okazja czyni złodzieja”.


Niestety nie istnieje idealny system antywłamaniowy. Pamiętajmy, złodziej typując miejsce włamania, wybierze to z zabezpieczeniami łatwiejszymi do pokonania!
Więcej informacji na temat kampanii w języku angielskim: www.eucpn.org - @eucpn - EUCPN - EUCPN.

Powrót na górę strony