Wiadomości

Nastolatek wykazał się czujnością i odpowiedzialną reakcją

Data publikacji 21.12.2020

Rok 2020 wywrócił życie do góry nogami. Nagle wszystko to co robiliśmy odbywa się w zupełnie innym tempie i w innych warunkach. Brak możliwości chodzenia do szkoły i spotkań z rówieśnikami odbija piętno na psychice młodych ludzi. Czy każdy potrafi odnaleźć się w nowej rzeczywistości?

Pandemia związana z Covid-19 zmieniła życie każdego człowieka. Na co dzień musimy zmagać się z ograniczeniami i obostrzeniami. Wszystko w szczytnym celu, mianowicie walczymy o zdrowie. Nie zapominajmy jednak również jak ważne jest zdrowie psychiczne i że nie każdy potrafi sobie poradzić w tej nowej rzeczywistości.  Coraz mniej słońca, szare dni, ograniczenia kontaktów z ludźmi, brak możliwości organizacji imprez, to wszystko niekorzystnie wpływa na codzienne funkcjonowanie zwłaszcza młodych i energicznych ludzi. Ich dotychczasowe życie całkowicie się zmieniło. Brak możliwości spotkań z rówieśnikami w szkole, czy wspólnych wypadów po lekcjach rodzi w młodych ludziach stany depresyjne.
Apelujemy, więc do rodziców, którzy na co dzień mają kontakt ze swoimi dziećmi, aby z nimi jak najczęściej rozmawiali. Aby angażowali swoje pociechy, nie tylko te najmłodsze, do aktywnego uczestniczenia w życiu. Ograniczajmy im czas spędzany przed komputerem czy telefonem na poczet wspólnych rozmów, spacerów. Choć z pozoru wydaje się, że młodzież doskonale sobie radzi w świecie opanowanym przez internet, to jednak docierają do nas niepokojące sygnały świadczące o poważnych problemach.
    W ostatnich tygodniach dzięki odpowiedzialnej reakcji jednego z młodych ludzi, który poinformował policjantów z Zespołu ds Nieletnich udało się zapobiec tragedii. Młody człowiek, oznajmił policjantom, iż martwi się o swoją przyjaciółkę, która w rozmowie z nim, przyznała się, że ma już dość siedzenia w domu i miewa myśli samobójcze. Udało się dotrzeć do nastolatki i przeprowadzić rozmowę z nią oraz jej rodzicami. Opiekunowie oświadczyli, iż nie mieli pojęcia o problemach córki, gdyż ta na co dzień nie wykazywała swojego przygnębienia. Dopiero po wielogodzinnych rozmowach, przyznała, jak ciężko jest jej funkcjonować bez spotkań ze znajomymi „ w realu”.
    Opisana sytuacja nie jest odosobniona, gdyż zgłoszeń takich jest coraz więcej. Zwracamy się z apelem:
 Drodzy rodzice, rozmawiajcie ze swoimi dziećmi, aranżujcie wspólne spacery, zabawy. W razie konieczności udajcie się do specjalistów.
    Zwracamy się także do młodzieży, aby nie wstydzili się mówić o swoich lękach i problemach. Kiedy mamy podejrzenie, że nasz kolega czy koleżanka ma problemy -  reagujmy. Czasem rozmowa z przyjacielem czy pedagogiem, może okazać się zbawienna.
Mamy nadzieję, że dzięki wspólnej pracy, uda nam się przebrnąć szczęśliwie przez ten ciężki okres.

Młodemu człowiekowi, który nie pozostał obojętny na problem swojej przyjaciółki, bardzo dziękujemy za odpowiedzialne zachowanie i szybką reakcję.  Mamy nadzieję, że będziesz wzorem do naśladowania !

Gdzie można szukać pomocy:

- rozmowa o problemach z najbliższymi lub pedagogami
- Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, Pszczyna ul. Zamenhofa 5  tel. 32 210 37 16
- SZOZ Hipokrates  Pszczyna ul. Zdrojowa 65 tel. 32 210 30 31, tel. 781 901 010
- Policjanci z Zespołu ds Nieletnich  32 4493269

 

 

 

Powrót na górę strony