Nie pozwól oszukać się w internecie
Data publikacji 02.10.2020
Niemal każdego dnia dochodzi do oszustw internetowych. Internetowe zakupy są coraz popularniejsze, a w dobie pandemii stały się nawet trendem. Pamiętajmy jednak, że nie wszyscy sprzedający mają uczciwe zamiary. O tym, co powinno obudzić naszą czujność, informujemy opisując metody oszustw stosowane w cyberprzestrzeni
Zakupy w Internecie bez strat
Coraz częściej jako sposób zakupu wybieramy drogę internetową. Dostępność e-sklepów i aukcji na popularnych portalach z roku na rok wzrasta. Skracając czas, poświęcany na wędrówkach po galerii w poszukiwaniach potrzebnych nam rzeczy, korzystamy z prostszych metod zakupu. Niestety niejednokrotnie stajemy się wtedy łatwym celem dla cyberprzestępców. Dlatego zamawiając i otrzymując wybrany przedmiot zwróćmy uwagę na:
-podaną cenę produktu – gdy jest zbyt niska może to sugerować towar podrobiony
-przed zakupem zorientujmy się kim jest osoba sprzedająca - mając pozytywne opinie możemy być pewniejsi zakupu
-sprawdzajmy od kiedy konto sprzedawcy widnieje w serwisie i ilu użytkowników korzystało z jego usług
-za każdym razem czytajmy regulamin sklepu i opis aukcji serwisu z którego korzystamy
-domagajmy się potwierdzenia nadania przesyłki, nie wpłacajmy pieniędzy przed potwierdzeniem wygranej licytacji
-nie kasujmy korespondencji ze sprzedającym – w przypadku oszustw jest ona dowodem potwierdzającym zakup
-sprawdzajmy otrzymają przesyłkę – jeśli towar jest niezgodny z zamówieniem poinformujmy o tym Policję. Zapłacenie za przedmiot i nie otrzymanie go to nic innego jak wyłudzenie czyli oszustwo. Kodeks Karny przewiduje za ten czyn karę nawet do 8 lat pozbawienia wolności
Rozsądne korzystanie z portali społecznościowych, oszustwa „ na Blik”
Niemal każdy korzysta z portali społecznościowych. Zamieszczamy tam zdjęcia swoje, swojego dobytku, podajemy nr telefonu. Pamiętajmy, że nie zawsze wiemy, kto odwiedza nasz profil. Zwróć większą uwagę na treści, które tam zamieszczasz. Niejednokrotnie sami informujemy złodziei o tym , że wyjeżdżamy na wakacje. Jest to informacja, że dom jest pusty….
Portale społecznościowe stały się bardzo popularne, poza tym, że zamieszczamy tam zdjęcia z własnym wizerunkiem, często za ich pomocą dokonujemy płatności za zakupy.
W ostatnim czasie dochodzi do włamań na takie profile, a wygląda to w ten sposób:
Ktoś „kradnie” nasz profil i w „naszym” imieniu za pomocą komunikatorów rozsyła do znajomych wiadomości, ze potrzebujemy pilnie pożyczki. Prosi o kod Blik, bądź prosi o opłacenie za nas zakupów internetowych.
Aby nie dać się oszukać, zweryfikuj treści i dane jakie udostępniasz na portalu. Ponadto nie wchodź na strony, które wymuszają na Tobie logowania. Jakiś czas temu za pomocą jednego z portali była rozpowszechniana nieprawdziwa informacja o porwaniu kilkuletniego dziecka z terenu Pszczyny. Było można nawet oglądnąć film z rzekomego porwania, ale żeby go odtworzyć należało się zalogować i podać dość szczegółowe dane. To właśnie m.in. w taki sposób dochodzi do kradzieży naszych danych osobowych.
Jeżeli dostaniemy wiadomość za pomocą komunikatora, że nasz znajomy potrzebuje od nas pożyczki, zadzwońmy najpierw do niego i potwierdźmy te informację.
Sms-y informujące o dopłacie np. za przesyłki kurierskie, ogłoszenia kupna-sprzedaży
Odkąd zakupy internetowe stały się tak popularne, oszuści rozsyłają nieprawdziwe sms-y podając się m.in. za firmy kurierskie. W ostatnich miesiącach odnotowano kilka takich oszustw. A dzieje się to w następujący sposób:
Dostajemy sms-a, że musimy dokonać małej dopłaty aby paczka mogła zostać wysłana. W wiadomości sms znajduje się link, za pomocą, którego możemy dokonać opłaty. Logujemy się na stronie banku, a gdy dokonujemy „ drobnej” wpłaty, z konta znikają znacznie większe sumy. Sytuacja ma się bardzo podobnie w odniesieniu do portali, na których możemy wstawić ogłoszenie kupna-sprzedaży. Także oszuści rozsyłają nieprawdziwe informacje o drobnej dopłacie, aby ogłoszenie mogło się ukazać. Sms-y te wyglądają bardzo wiarygodnie.
Aby nie dać się oszukać zwróćmy szczególną uwagę na dokładną pisownie firmy, od której je otrzymujemy. Często bowiem nieznacznie nazwa różni się od oryginalnej ( inne zastosowanie małych i dużych znaków).
Nie klikajmy w podejrzane linki. Pamiętajmy, że płacąc za zakupiony towar dokonujemy wyboru sposobu doręczenia paczki i koszt jej wysyłki jest nam od razu naliczany. Tak samo dzieje się w przypadku opłaty za zamieszczenie ogłoszenia kupna-sprzedaży. Mało prawdopodobne jest, że firma przyśle nam sms-a o koniecznej kilkugroszowej dopłacie.
Ponadto:
- pilnuj swoich haseł
- nie udostępniaj zdalnie nikomu obcemu twojego pulpitu ( komputera, czy telefonu).
Wyżej opisano oszustwa do jakich dochodzi najczęściej. Internet może dać nam wiele dobrego - jeśli umiemy się nim posłużyć. Korzystajmy więc z niego w sposób ostrożny i bezpieczny.