Nie ma to jak dzielnicowy
O tym, że nie ma to jak dzielnicowy, wiedzą już kolejne maluchy z powiatu pszczyńskiego. Komu można zaufać, jak się zachować w sytuacjach zagrożenia, kogo poprosić o pomoc i jak uniknąć niebezpiecznych sytuacji, opowiadał przedszkolakom z pszczyńskiej „piątki” dzielnicowy Robert Sojka. Przez najbliższe miesiące, policjant i jego koledzy będą gościli w szkołach i przedszkolach. Wszystko po to, aby dotrzeć z profilaktyką do jak największej grupy dzieci.
W trakcie spotkania, dzielnicowy przypomniał najmłodszym numery alarmowe, jak należy zachować się na jezdni oraz w przypadku zaczepek przez osoby obce. Aspirant opowiedział również o swojej pracy, za co jest odpowiedzialny i jak go rozpoznać oraz w jaki sposób można się z nim skontaktować. Myszkom, Sówkom, Pszczółkom, Tygryskom, Misiom i Kotkom zaprezentował także policyjny sprzęt służbowy i opowiedział o swoich codziennych obowiązkach.
Celem spotkania było utrwalenie wiedzy dotyczącej zagrożeń, z jakimi mogą spotkać się najmłodsi mieszkańcy osiedla Piastów. Rozwijanie u najmłodszych zachowań umożliwiających im uniknięcie niebezpieczeństw stanowi bowiem priorytet w codziennej pracy dzielnicowego. Po tylu latach służby, aspirant Robert doskonale wie, że tylko coroczne edukowanie dzieci, regularne powtarzanie i sprawdzanie przytoczonej im wiedzy, może ustrzec je przed zagrożeniami w codziennym życiu. Dodatkowo, takie uświadamianie maluchów, że zawsze mogą liczyć na swojego dzielnicowego, jest bardzo istotne, gdyż może okazać się bezcenne w przyszłości. Dzieci dowiadują się bowiem, że dzielnicowy jest policjantem pierwszego kontaktu i w przypadku zagrożenia zawsze mogą zwrócić się do niego o pomoc. Każdego roku, wraz z rozpoczęciem nauki, aspirant Sojka poświęca więc maluchom większą cześć swojego służbowego czasu. Gości wówczas w szkołach oraz przedszkolach i opowiada dzieciom, jak dbać o bezpieczeństwo i wspólne dobro. Przypomina, co wolno, a co jest absolutnie zabronione. Wymienia podstawowe zasady obowiązujące na drodze i prezentuje korzyści związane z noszeniem odblasków. Nie zapomina również podkreślić, jak duże zagrożenie w ruchu stanowią nietrzeźwi kierowcy i dlaczego, nawet podczas korzystania z przejścia dla pieszych, należy zachować czujność. Nieodzownym elementem takich spotkań z dzielnicowym są oczywiście pamiątkowe zdjęcia.