"Zebra" to nie parking i dzisiejsze działania NURD
Dzisiaj od rana policjanci prowadzą działania NURD. Stróże prawa zwracają szczególną uwagę zarówno na zachowanie kierowców w stosunku do pieszych, jak i na pieszych łamiących zasady obowiązujących w ruchu drogowym. Mundurowi przyjrzą się też bacznie „zebrom”, przy których niesforni kierowcy zwykli urządzać sobie miejsca parkingowe dla swoich samochodów.
Dzisiejsze działania skierowane są do tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego. Ich głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a zwłaszcza w relacji kierowca- pieszy.
Pszczyńscy policjanci wiedzą, że znalezienie w centrum miasta wolnego miejsca do parkowania jest coraz trudniejsze. Dlatego kierowcy często pozostawiają swój samochód tam, gdzie, jak im się wydaje, jest "wolne miejsce". Nierzadko na pasach lub tuż przed nimi. Dzisiaj, w ramach działań, stróże prawa chcą więc przestrzec użytkowników dróg, że jest to wykroczenie. Przypominają też, że oprócz mandatu za popełnione przewinienie, kierowcy otrzymują również punkty karne.
Przypominamy...
Kierowcy łamiący przepisy związane z zatrzymywaniem i postojem pojazdu muszą liczyć się z mandatem karnym lub skierowaniem wniosku o ukaranie do sądu. W przypadku niestosowania się do znaków zakazu zatrzymywania się oraz zakazu postoju, kierowca może otrzymać mandat w wysokości 100 zł. Tyle samo wyda za zaparkowanie na chodniku, kiedy nie pozostawi minimum 1,5 metra przejścia dla pieszych.
Za parkowanie w obrębie skrzyżowania oraz na pasach grozi natomiast mandat w wysokości 300 zł. Dodatkowo, takiego niesfornego kierowcę może czekać odholowanie auta, jeśli jego samochód stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa lub utrudnia ruch.
Zgodnie z przepisami, zatrzymanie i postój pojazdu są możliwe tylko w miejscu i warunkach, w których jest on widoczny z dostatecznej odległości dla innych kierowców i nie powoduje zagrożenia ruchu lub go nie utrudnia. Mowa tu między innymi o zakazie parkowania na wjeździe i wyjeździe z bramy, garażu lub parkingu. Kierowca nie może też zapominać o tym, że pozostawiając swój pojazd na drodze, musi go ustawić jak najbliżej krawędzi jezdni oraz równolegle do niej. Musi także pamiętać o stosowaniu się do znaków, które zabraniają parkowania na wyznaczonym odcinku.
W przypadku parkowania w okolicach przejść dla pieszych mowa jest o zachowaniu 10 metrowej odległości przed i za przejściem. Podobnie sprawa się ma na skrzyżowaniu, a także10 metrów od niego. Tam również zatrzymanie i postój są zabronione. Od tych zasad niewiele jest odstępstw: na przykład na drodze dwujezdniowej - jednokierunkowej, dozwolone jest zatrzymanie pojazdu tuż za wyznaczonym przejściem dla pieszych, ponieważ nie utrudnia to widoczności innym uczestnikom ruchu.
Pamiętajm...
Brak wolnego miejsca parkingowego nie uprawnia kierowców do parkowania niezgodnego z przepisami. Apelujemy o rozwagę, przestrzeganie przepisów i racjonalne parkowanie z myślą o innych użytkownikach dróg. To, nie tylko ułatwi ruch i zwiększy jego płynność, ale przede wszystkim zwiększy bezpieczeństwo na drodze.