Kierujący pojazdami zachowują się niebezpiecznie przed przejściami dla pieszych
Wśród tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego najbardziej zagrożona wypadkami grupa to piesi. Tylko podczas wakacji 2018 roku uczestniczyli oni w 1085 wypadkach drogowych, w których zginęło 133 osoby a 995 zostało rannych. Większość tych zdarzeń spowodowali kierujący pojazdami, którzy nie udzielali przysługującego pieszemu pierwszeństwa. Niestety znaczna część zdarzeń związanych z potrąceniem pieszego miała miejsce na przejściach dla pieszych.
Niewątpliwie infrastruktura drogowa, czy rozwiązania inżynieryjne stosowane w obrębie przejść dla pieszych mają duże znaczenie, ale należy wyraźnie podkreślić, że kluczowym czynnikiem warunkującym bezpieczeństwo jest zachowanie człowieka, w tym przypadku kierujących pojazdami na których spoczywają określone obowiązki. Pomimo wielu akcji informacyjnych i działań edukacyjno-profilaktycznych prowadzonych m.in. przez Policję, duża część kierujących nie przestrzega elementarnych podstaw bezpieczeństwa w tym zakresie.
Aby zmniejszyć ryzyko wypadku kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Ponadto jeśli skręca w drogę poprzeczną, jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża. Kierującemu pojazdem zabrania się w szczególności:
- wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany;
- omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.
-
(BRD KGP)
- MIT: Dobra pogoda sprzyja bezpieczeństwu na drodze? ►
- FAKT: Nadmierna prędkość to główna przyczyna tragedii na drodze ►
- MIT: Najbezpieczniej jest na prostej drodze? ►
- Fakt: Wyprzedzanie to najniebezpieczniejszy manewr w ruchu drogowym ►
- Fakt: W weekendy dochodzi do największej liczby wypadków ►