Półroczne podsumowanie pszczyńskiej drogówki
Patrol drogówki najczęściej widzimy podczas kontroli drogowych, na miejscu kolizji lub wypadku. To, z czym mają do czynienia w codziennej służbie mundurowi obrazują m.in. statystyki, analizy i różnego rodzaju zestawienia. Te liczby jednak nie pokazują tego wszystkiego, z czym mogą mieć do czynienia kierowcy i pozostali uczestnicy ruchu. Akty agresji, brak wzajemnej uprzejmości i zrozumienia wrosły już bowiem w „kulturę” użytkowników dróg. To, jak głęboko, w dalszym ciągu zależy od nas samych.
Wszyscy narzekamy. Ten jedzie za wolno, ten za szybko, a ten w ogóle nie zna się na przepisach. Prawda jest taka, że każdy użytkownik dróg powinien stosować się do znaków i przestrzegać przepisy, które poznał na kursie prawa jazdy. Ma to zapewnić bezpieczeństwo w ruchu. Nic jednak nie zastąpi uprzejmości, zrozumienia dla oczekującego na przejście przez jezdnię pieszego, czy dla bezskutecznie próbującego zmienić pas jezdni kierowcy. Podobnych przykładów można wymieniać w nieskończoność.
Jako policjanci możemy jedynie zaapelować o zachowanie ostrożności i rozwagę podróżujących. Mundurowi, przy okazji takiego apelu, powtarzają również, że z pewnością każdy kierowca by zwolnij, gdyby widział to, co oni dotychczas widzieli. Zgniecione jak harmonijki samochody, zmasakrowane ludzkie ciała, śmierć osób i rozpacz ich najbliższych.
Poniżej przedstawiamy zestawienie zdarzeń drogowych na drogach powiatu pszczyńskiego z ostatnich 6 miesięcy. Ten rok jeszcze trwa, ale już dzisiaj policyjne statystyki zapisały 3 ofiary śmiertelne. Warto zaznaczyć, że w zeszłym roku, w tym samym okresie, na drogach powiatu pszczyńskiego zginęły 4 osoby.
W 2017 r. w pierwszym półroczu pszczyńscy policjanci zanotowali 32 wypadki drogowe, rok później 26, a obecnie już 33. Analizując ten sam okres za ostatnie 3 lata, w 2017 r. było 572 kolizji, następnie 586, a w tym roku, znowu już, czy raczej aż 624. Co do wypadków drogowych, tak jak zostało opisane to wyżej, tylko z jedną uwagą, a mianowicie, w 2017 r. policyjne statystyki zamknęły się na 1 ofierze śmiertelnej. Szczęśliwie, dotychczas śmierć na drodze ominęła pieszych. Nie oznacza to jednak, że niektórych z nich ominęła wizyta w szpitalu. W 2017 r. zanotowano 2 wypadki z udziałem pieszych, rok później aż 7, a w tym półroczu 5. Jeżeli chodzi o rowerzystów, to tutaj statystyki przedstawiają się następująco: 2017 r.- 1, 2018 r. - 5 i 2019 r.- 1 ranny cyklista.
Pamiętajmy...
Wszyscy mamy wpływ na bezpieczeństwo na drogach! Tego nikt i nic nigdy nie zmieni, chyba że my sami.