Działania NURD i pozytywne wzmocnienie
Podczas dzisiejszych działań drogówki pszczyńscy policjanci nie zapomnieli o odblaskach dla niechronionych uczestników ruchu drogowego. Wykorzystując zasadę „pozytywnego wzmocnienia”, wręczali pieszym odblaski, ale tylko tym, którzy prawidłowo korzystali z wyznaczonych dla nich przejść. Reagowali również na wykroczenia osób, które swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem zagrażały sobie i innym uczestnikom ruchu drogowego.
Celem dzisiejszych działań jest uświadomienie wszystkim uczestnikom ruchu drogowego, że zdarzenia drogowe mogą mieć poważne konsekwencje w przyszłości. Bezpieczeństwo pieszych należy bowiem rozpatrywać z dwóch perspektyw. Pierwsza związana jest z kierowcą, który powinien zachować szczególną ostrożność i prędkość, umożliwiającą właściwą reakcję pieszemu. Z kolei druga wiąże się z zachowaniem samych pieszych. Dzisiaj, oprócz zastosowanych pouczeń i nałożonych mandatów karnych, które powinny wpłynąć na zmniejszenie wykroczeń popełnianych przez pieszych i niedbających o ich dobro kierowców, policjanci zadbali również o wzmocnienie pozytywnych zachowań uczestników ruchu. Wykorzystując znaną w psychologii zasadę „pozytywnego wzmocnienia”, wręczali każdej osobie, która prawidłowo przeszła przez przejście dla pieszych, fluorescencyjny gadżet. Wszystkie osoby z wręczonym przez policjantów odblaskami, zgodnie podkreślały, że jest to wspaniała i przemyślana inicjatywa na rzecz wypracowania właściwych zachowań i poprawy bezpieczeństwa pieszych. Na potrzeby dzisiejszej akcji wykorzystano odblaski ufundowane przez Starostę Pszczyńskiego.
Pamiętajmy!
Podstawowa zasada mówi, że pieszy, który na oznakowanym przejściu dla pieszych rozpoczął przechodzenie przez drogę, ma pierwszeństwo przed uczestnikami ruchu poruszającymi się po tej drodze, o ile przejście to nie jest kierowane przez upoważnioną do tego osobę lub sygnalizację świetlną. Oznacza to, że nie wolno zmusić pieszego do zatrzymania się, zwolnienia lub przyśpieszenia kroku, gdy znajduje się już na przejściu. Niebezpiecznymi i zabronionymi manewrami są także: omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu i wyprzedzanie bezpośrednio przed lub na przejściu dla pieszych. Do zdarzeń na "pasach" często dochodzi na jezdniach o dwóch pasach ruchu w tym samym kierunku. Dlatego też zaleca się, aby widząc przed sobą "zebrę", kierujący jadąc nie zmieniał już zajmowanego pasa ruchu.
Nie tylko kierowcy mają obowiązki podczas pokonywania "pasów". Przepisy wyraźnie mówią, że pieszy przechodząc przez jezdnię musi zachować szczególną ostrożność, a także korzystać z wyznaczonego przejścia dla pieszych. Kategorycznie zabrania się pieszym wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd i zza innego pojazdu lub przeszkody, ograniczającej widoczność. Zabrania się także pieszemu zwalniania kroku, zatrzymywania bez wyraźnej przyczyny podczas przechodzenia przez jezdnię, a także przebiegania przez drogę.