Przemoc i agresja w mowie nienawiści- policyjna pogadanka dla młodzieży
Stereotypy, wrogość, uprzedzenia i dyskryminacja były tematami dzisiejszej pogadanki przygotowanej dla młodzieży z pszczyńskiej „dwójki”. Uczniowie najstarszych klas tej szkoły podstawowej już wiedzą, czym jest tzw. mowa nienawiści i jak duże zagrożenie mogą powodować tego typu negatywne emocje. Cykl policyjnych spotkań zakłada również uświadamianie młodzieży co do konsekwencji prawnych związanych z popełnianymi w takich sytuacjach wykroczeniami i przestępstwami.
Negatywne myśli o drugim człowieku nierzadko inicjują przemoc. To zjawisko można zaobserwować na przykład w subkulturach pseudokibiców, w sieci, gdzie zamieszczane są niepożądane teksty na temat obcokrajowców czy osób o odmiennym kolorze skóry lub wyznaniu, a także pod adresem kolegów i koleżanek ze szkoły, do której uczęszcza taki młody twórca internetowego wpisu.Tego typu zachowania jeszcze kilka lat temu były obce większości Polaków. Niestety dzisiaj, za sprawą wszechobecnych mediów, transfer informacji w sieci jest na tyle szybki, wręcz błyskawiczny, że powstrzymanie obraźliwych komentarzy jest niemalże niemożliwe. W ten właśnie sposób rodzą się negatywne emocje. Nie do końca przemyślane wpisy, bez grama empatii, zrozumienia dla drugiego człowieka, okazanego mu szacunku i należnej mu akceptacji dla jego inności. Oczywiście ową „inność” trudno zrozumieć małym dzieciom, jednak w miarę upływu lat, rozwój emocjonalny, i nie tylko, młodego człowieka postępuje. W związku z tym, w głównej mierze za sprawą edukacji, dorastająca młodzież zaczyna rozumieć występujące wokół nich różnice. I tak w dobie kosmopolityzmu większości miast odmienny kolor skóry czy rysy twarzy nie wzbudzają już tak dużego zainteresowania, jak niegdyś. Podobnie, jak to się ma w przypadku ludzi zdrowych, tych, którzy mogą chodzić i tych poruszających się na wózkach inwalidzkich, czy też osób słyszących i cierpiących na zanik słuchu. Związanych z tzw. innością przykładów nietolerancji można by mnożyć w nieskończoność. Stara prawda jednak mówi, że boimy się tego, czego nie znamy.
Dlatego dzisiaj, profilaktyk z pszczyńskiej komendy starał się przybliżyć problemy dotyczące antysemityzmu, uprzedzeń rasowych, dyskryminacji i szeroko rozumianego zjawiska braku tolerancji w społeczeństwie. Starał się także uwrażliwić młodzież na sytuacje, kiedy nie reagując, tak naprawdę dajemy przyzwolenie na złe zachowania i tym samym stajemy się współtwórcami przemocy. Tu, policjant starał się przybliżyć młodzieży takie zagadnienia, jak stereotypy, uprzedzenia, dyskryminacja, czy mowa nienawiści. Uczniowie mogli dowiedzieć się, w jaki sposób powstają takie niepożądane zachowania i jakie rządzą nimi mechanizmy. Na zakończenie spotkania, w ramach warsztatów zatytułowanych tolerancja ponad wszystko, wypracowano wspólne rekomendacje dotyczące przeciwdziałania negatywnym zjawiskom społecznym.