Wiadomości

Wiedzieć gdzie, komu i jak pomóc

Data publikacji 04.04.2018

Policjant pierwszego kontaktu jest tym, który wie najlepiej, co dzieje się w jego rejonie. Chcąc być na bieżąco, nie pomija więc wszelkiego rodzaju spotkań z mieszkańcami. Szczególnie tych, na których goszczą przedstawiciele miasta, powiatu, sołectw i osiedli oraz radni. Wówczas bowiem, po konsultacjami z włodarzami, jeszcze na miejscu jest w stanie znaleźć rozwiązanie problemów, czy też wyczerpująco odpowiedź na nurtujące mieszkańców pytania.

Tak też było podczas ostatniego spotkania zorganizowanego dla mieszkańców osiedla Piastów w Pszczynie. Zwyczajowo już, zebranym osobom przedstawiono przebieg realizacji ubiegłorocznych inicjatyw oraz planowane w najbliższym czasie inwestycje. Sami mieszkańcy z kolei, mieli okazję zapytać o najbardziej odczuwalne przez nich każdego dnia problemy, takie jak chociażby: parkowanie, czy też utrzymanie porządku na osiedlu, tego dotyczącego bezpieczeństwa również. W zebraniu, oprócz mieszkańców, wzięli również udział: burmistrz Pszczyny i jego zastępca, radni gminni, przedstawiciele spółdzielni i miejscowych służb mundurowych. W gronie obecnych byli więc dzielnicowy osiedla Piastów mł. asp. Robert Sojka i towarzyszący mu policyjny profilaktyk- sierż. szt. Szymon Czysz. Policjanci zaprezentowali dwie ważne aplikacje: Krajową Mapę Zagrożeń oraz Moją Komendę. Tłumaczyli, posiłkując się specjalnie przygotowanym na tę okazję filmem, jak zainstalować oprogramowanie i jak w prosty sposób zaznaczyć na mapie niebezpieczne punkty. Zapewniali, że żadne takie zgłoszenie nie pozostanie bez odzewu policji, jednak istotne w tym wszystkim jest to, aby zamieszczane informacje były kompletne i zawierały dokładną datę zdarzenia, lub powtarzających się zdarzeń, i miejsce.

Burmistrz natomiast, tradycyjnie już, skupił się na budżecie i planowanych wydatkach. Nie zapomniał jednak poruszyć tak głośnego tej zimy problemu smogu i poczynionym w tym zakresie rozwiązań. Zachęcał wraz z nadejściem wioscy do korzystania z Pszczyńskiego Roweru Miejskiego, którykolejny raz będzie również dostępny na osiedlowej stacji. Tu, przy okazji omawiania termomodernizacji budynków i rowerowych udogodnień w mieście, zagadnienie jakości powietrza omówił także komendant miejscowej straży miejskiej. Opowiedział o przeprowadzanych wspólnie z policjantami kontrolach i tłumaczył, w jaki sposób pobierane są próbki z kotłów. Wyjaśniał, jak rozwiązywane są sytuacje sporne i zapewniał, że za każdym razem ujawnione spalanie śmieci znajdzie swój finał w sądzie. Podkreślał, że rejon osiedla Piastów jest stale monitorowany przez liczne patrole policji i staży miejskiej. To składa się na wysoki poziom bezpieczeństwa w tej części miasta. Pomimo tego, jak zapewniał, podjęto już pierwsze kroki, aby na osiedlu,  w wyznaczonych miejscach, pojawiły się kamery monitoringu.

Każdy z zaproszonych gości starał się wyczerpująco odpowiadać na pytania mieszkańców. Dotyczyły one m.in. planowanej drogi łączącej osiedle z Goczałkowicami, zasad utrzymania zieleni i jej pielęgnacji przy osiedlowych punktach handlowo-usługowych, a nawet stromych wjazdów dla osób niepełnosprawnych przy blokach.

I choć wydawałoby się, że większość tych spraw nie ma nic wspólnego z policją, to tylko pozory. Każdy dzielnicowy doskonale bowiem wie, że jeden problem powoduje inny, a rodzące się w związku z tym konflikty prędzej, czy później znajdują swój finał w komendzie. Chcąc zatem ułatwić codzienne życie mieszkańcom swojej dzielnicy, wyjść im naprzeciw, zapobiec kłopotom i w miarę możliwości zlikwidować ich przyczyny dzielnicowi większą część swojej służby spędzają w terenie. Dzięki temu są w stanie w pełni realizować jej założenia i być takim "Policjantem pierwszego kontaktu"- wiedzącym gdzie, komu i jak pomóc.

  • foto: O. Piecuch/ pless
  • foto: O. Piecuch/ pless
  • foto: O. Piecuch/ pless
  • foto: O. Piecuch/ pless
  • foto: O. Piecuch/ pless
  • foto: O. Piecuch/ pless
  • foto: O. Piecuch/ pless
  • foto:O. Piecuch/ pless
  • foto: O. Piecuch/ pless
Powrót na górę strony