Bójki surowo zabronione!
Wyrok sądu w Pszczynie przeciwko trzem obywatelom Ukrainy zatrzymanych po bójce, którą urządzili sobie w jednym z hoteli na terenie miasta, trafił wraz z resztą materiałów do bielskiej placówki straży granicznej. Dwóch 45- latków i 26- latek muszą teraz zapłacić wysokie grzywny. Ze względu na fakt, iż ich pobyt na terytorium Polski był tylko czasowy, rozprawa odbyła się w trybie przyspieszonym.
Do incydentu doszło z końcem stycznia tego roku. Korzystający z gościnności personelu jednego z miejscowych obiektów hotelowych, mężczyźni od pewnego czasu mieszkali w Pszczynie. Pracując w ciągu dnia w pobliskim zakładzie nie sprawiali większych kłopotów. Problem pojawił się jednak pewnego wieczoru, kiedy tęsknotę za Ojczyzną zbilansowali sobie nadmierną ilością alkoholu. Właśnie podczas takiej biesiady, odbywającej się w wynajmowanym przez nich pokoju, zrodził się powód do bójki. Z relacji świadków wynikało, że nie można było odróżnić tych, którzy tylko atakowali od tych, którzy wyłącznie się bronili. W konsekwencji, początkowo niegroźnie wyglądająca sprzeczka skończyła się raną kłutą brzucha. 45- letni uczestnik bójki, tracąc argumenty, użył bowiem w stosunku do najmłodszego biesiadnika noża. Szczęśliwie zadany cios nie skutkował poważnymi obrażeniami ciała, a krwawiące miejsce okazało się jedynie płytką, nie zagrażającą zdrowiu ofiary ranką.
Przy tej okazji warto przypomnieć czym jest bójka. W myśl art. 158 kk, stanowi ona stracie co najmniej trzech osób, gdzie każda ze stron jest równocześnie atakującą i broniącą się. Warto zaznaczyć, że karany jest już sam udział w bójce i zagrzewanie do niej, czy też uniemożliwienie wycofania się z niej może spowodować odpowiedzialność karną sprawcy. Warunkiem karalności w przypadku bójki jest jednak spowodowanie zagrożenia dla pozostałych uczestników zajścia. Ma ono polegać na bezpośrednim sprowadzeniu niebezpieczeństwa utraty przez nich życia lub uszkodzenia ciała. Można więc zostać skazanym za udział w bójce nawet jeśli nikt nie ucierpi. Kara za to przestępstwo wynosi do 3 lat pozbawienia wolności, a w przypadku poważniejszych następstw, jak n.p. śmierć jednego z uczestników bójki, może wzrosnąć nawet do 10 lat. W kolejnym artykule określona została kwalifikowana postać przestępstwa udziału w bójce. Art. 159 kk mówi o tym, że „Kto, biorąc udział w bójce lub pobiciu człowieka, używa broni palnej, noża lub innego podobnie niebezpiecznego przedmiotu, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.” W tym przypadku odpowiada tylko konkretny uczestnik starcia, ten, który użył dla osiągnięcia swojego celu niebezpiecznego przedmiotu, nawet, jeśli usiłując zadawać ciosy czy atakując, nie spowodował żadnego skutku.