Wiadomości

„Porozmawiajmy o bezpieczeństwie- możesz mieć na nie wpływ”

Data publikacji 23.01.2018

Święto wszystkich Babć i Dziadków było świetną okazją, żeby spotkać się z seniorami i porozmawiać z nimi na temat bezpieczeństwa. Podczas zorganizowanej wczoraj w Goczałkowicach Zdroju debaty, głos zabrali policjanci, strażacy, ratownicy medyczni, a nawet kominiarze. Poruszono m.in. problem oszustw "na wnuczka”, potrzebę noszenia odblasków przez pieszych, omówiono założenia „Koperty życia” i karty ICE. Całość przebiegła w niezwykle miłej atmosferze i z pewnością, już wkrótce, zaowocuje kolejnymi wykładami.

Nie zabrakło także dyskusji na temat „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa” i aplikacji „Moja Komenda. Pierwsza część wykładu była poświęcona bezpieczeństwu w domu i miejscach publicznych, takich jak sklepy, parki, pociągi, czy inne środki komunikacji. Tu, oprócz policjantów, głos zabrali także mistrzowie kominiarstwa oraz strażacy, przypominając o zagrożeniach związanych z popularnym w porze zimowej czadem. Kontynuacją tego wykładu była wypowiedź i krótki instruktaż przygotowany przez ratowników medycznych. Omówili oni skutki i objawy zatrucia tlenkiem węgla, przypomnieli, w jaki sposób skontaktować się z dyspozytorem i jak pomóc osobie, która zasłabła w domu lub na ulicy. Przy tej okazji, z pogadanką dotyczącą ekologii i związanymi z tym zagadnieniami oraz obowiązującymi od niedawna nowymi przepisami, wystąpili kolejni mundurowi. W dalszej części spotkania scharakteryzowano oszustwo metodą "na wnuczka” i omówiono charakterystykę działania sprawców tego przestępstwa. Przy analizowaniu tych zagadnień policjanci zwrócili szczególną uwagę na problematykę ochrony danych osobowych.

Mundurowi omówili także skierowaną do seniorów, osób przewlekle chorych i przede wszystkim mieszkających samotnie ideę „Koperty życia”. Przekonywali, że przechowywany w lodówce, wypełniony kwestionariusz z danymi dotyczącymi schorzeń, historii choroby, zażywanych leków, personaliów chorego, lekarza prowadzącego i osoby najbliższej, może uratować życie. Podkreślali, że adresowana do lekarzy i ratowników pogotowania koperta stanowi nieocenioną pomoc w podjęciu szybkiej i skutecznej reakcji przez służby medyczne. Policjanci wspomnieli również o karcie ICE. Przypomnieli, jakie założenia przyświecały przy jej tworzeniu i omówili korzyści, jakie może przynieść jej właścicielowi. Zaznaczyli, że zawarte na karcie ICE dane pozwolą m.in. na szybki kontakt z osobą najbliższą poszkodowanego i udzielenie mu właściwej pomocy.

W trakcie spotkania przekazywano gościom ufundowane przez starostwo odblaski, koperty życia i karty ICE. Nie zabrakło również kalendarzy przekazanych przez kominiarzy. Wykłady zamknęła dyskusja na temat „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa” i przygotowana ankieta mająca podsumować przeprowadzoną debatę. Osoby, które przyszły na wykłady do budynku Urzędu Gminy w Goczałkowicach Zdroju zgodnie stwierdziły, że było to bardzo pouczające spotkanie i wyraziły chęć uczestnictwa w kolejnych.

Powrót na górę strony