Wiadomości

Lektura obowiązkowa dla kibiców

Data publikacji 25.07.2017

Ostatnia nowelizacja ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych założyła złagodzenie przepisów organizacyjnych, ale także zminimalizowanie chuligańskich wybryków na stadionach. Obowiązujący aktualnie wachlarz sankcji w stosunku do niezdyscyplinowanych kibiców jest bardzo szeroki. Dotyczy on głównie zakazów stadionowych, dotkliwych kar finansowych za posiadanie środków pirotechnicznych oraz konsekwencji prawnych niestosowania się do poleceń służb porządkowych.

Za fajerwerki podczas zorganizowanego przejazdu kibiców można zostać ukaranym aresztem, karą ograniczenia wolności lub grzywną nie niższą niż 3 tys. zł. W takiej sytuacji obowiązkowo orzekany jest także zakaz stadionowy. Natomiast każdy, kto nie wykona polecenia wydanego przez służby porządkowe lub informacyjne odpowiedzialne za imprezę podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 2 tys.. Równie rygorystyczne sankcje dotyczą także osób używających niebezpiecznego przedmiotu albo środka obezwładniającego w stosunku do członka służby porządkowej lub informacyjnej. Tu, przepisy przewidują nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Natomiast, w przypadku ukarania za wykroczenie o charakterze chuligańskim sąd orzeka środek karny zakazu wstępu na imprezę masową na okres od 2 do 6 lat. To tylko niektóre kary, z którymi musi liczyć się każdy niezdyscyplinowany kibic.

Miłośnikom stadionowych rozgrywek, w rozpoczynającym się sezonie sportowym, życzymy spokojnych i udanych wizyt na boiskach. Wszystkim zainteresowanym natomiast, polecamy przeczytanie zamieszczonej poniżej pouczającej lektury opisującej przykłady policyjnych interwencji na stadionach.

PRZYKŁADY

Sąd Rejonowy w Jastrzębiu-Zdroju wydał wyrok w sprawie dwóch pseudokibiców, którzy podczas meczu hokeja, znajdując się pod wpływem alkoholu, naruszyli porządek imprezy. Mężczyźni zostali ukarani grzywną w wysokości tysiąca złotych, a wobec młodszego oskarżonego sąd orzekł dodatkowo zakaz wstępu na imprezy masowe. Ze względu na charakter czynu, postępowanie w sprawie mieszkańców Nowego Targu odbyło się w trybie przyspieszonym. Do samego incydentu doszło podczas meczu hokeja pomiędzy drużynami JKH GKS Jastrzębie a Podhalem Nowy Targ. W trakcie rozgrywanego na jastrzębskim lodowisku spotkania, 24-latek naruszył nietykalność cielesną pracownika służby porządkowej, który ze względu na to, że mężczyzna znajdował się pod wpływem alkoholu, odmówił mu wstępu na teren obiektu. Zatrzymany mężczyzna trafił do policyjnego aresztu. Podobny los spotkał nietrzeźwego 27-latka, który groził interweniującym stróżom prawa zwolnieniem ze służby oraz ich znieważył.

Podczas innej akcji, przeprowadzonej przez chorzowskich policjantów w trakcie meczu piłkarskiego pomiędzy Ruchem Chorzów, a Lechem Poznań, mundurowi zatrzymali  trzech pseudokibiców. Na zorganizowanej wtedy imprezie masowej jeden z nich posiadał środki pirotechniczne, drugi odpalił race, a trzeci próbował wtargnąć na stadion. W trybie przyspieszonym, przed sądem stanął 25-letni mieszkaniec Rudy Śląskiej, który za posiadanie środków pirotechnicznych podczas imprezy masowej został ukarany półtorarocznym zakazem stadionowym oraz grzywną w wysokości 2,5 tys. złotych. Drugim z zatrzymanych okazał się 35- letni chorzowianin, który tuż przed rozpoczęciem spotkania wtargnął na stadion. Mężczyznę ujęli pracownicy ochrony i przekazali w ręce chorzowskich policjantów. Ostatnim zatrzymanym okazał się 16-latek z Rudy Śląskiej, któremu z odpalenia rac podczas trwania meczu przyszło tłumaczyć się w sądzie dla nieletnich. Dodatkowo, katowiccy i chorzowscy policjanci wzięli pod lupę sprawców wykroczeń. Ukarali mandatami tych, którzy pili alkohol na ulicy, nie korzystali z toalet i zanieczyszczali teren wokół stadionu.

W podobnej sprawie interweniowali również mundurowi z Zabrza. Policjanci zatrzymali wówczas mężczyznę, który złamał przepisy o bezpieczeństwie imprez masowych. Był to pseudokibic, który posiadał race podczas derbowego meczu rozegranego pomiędzy drużynami Górnika Zabrza i Ruchu Chorzów. 23-letni mieszkaniec Rudy Śląskiej złożył obszerne wyjaśnienia i przyznał się do winy. Mężczyzna poddał się dobrowolnie karze grzywny w wysokości 3 tys. złotych. Dodatkowo obowiązuje go dwuletni zakaz wstępu na imprezy sportowe w postaci meczów piłki nożnej rozgrywanych na terenie całego kraju, w których uczestniczy Górnik Zabrze. Ponadto, w trakcie trwania rozgrywek z udziałem „Górnika”, ma obowiązek stawiennictwa w jednostce policji w Rudzie Śląskiej.

Do spektakularnych zatrzymań niesfornych kibiców doszło z końcem zeszłego roku. Policjanci z katowickiej grupy zajmującej się zwalczaniem przestępczości wśród pseudokibiców ustalili personalia siedmiu pseudokibiców z Katowic i Sosnowca odpowiedzialnych za zakłócenie meczów piłki nożnej, pobicie i nielegalne posiadanie broni. Mundurowi zebrali wówczas materiał dowodowy, który pozwolił przedstawić zarzuty pięciu pseudokibicom GKS-u Katowice i dwóm pseudokibicom Zagłębia Sosnowiec, którzy na meczu piłki nożnej w sierpniu zeszłego roku prowokowali do zamieszek. Efektem ich zachowań było przerwanie meczu na kilkanaście minut. Do ustalenia tożsamości podejrzanych przyczynił się między innymi stadionowy monitoring i praca operacyjna. Dwóch z nich, oprócz zarzutów za przestępstwa popełnione na stadionie, usłyszało także zarzut nielegalnego posiadania broni palnej, a dwóch innych, zarzut pobicia kibica.

źródło:przykłady- strona internetowa POLICJA SLASKA

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 10.25 MB)

Powrót na górę strony