Wiadomości

Dzielnicowy przedwakacyjnie o cyberzagrożeniach

Data publikacji 22.06.2017

Wakacje sprzyjają wypoczynkowi i zabawie. Niestety wiążą się też z popularnym wśród młodzieży przesiadywaniem przed komputerami. Właśnie o spędzaniu czasu w internecie i związanymi z tym zagrożeniami rozmawiał z pracownikami pszczyńskiego OPS-u dzielnicowy- aspirant Zięba.

Aktualnie występują różnego rodzaju zagrożenia wśród dzieci i młodzieży korzystających z nowych mediów. Przykładowo, popularny internet, który z pewnością niesie ze sobą duże korzyści, posiada również swoje „drugie dno”. Coraz częściej bowiem pojawiają się informacje o problemie nękania, obrażania czy zastraszania w sieci. Dlatego o skutkach cyberprzemocy i sposobach przeciwdziałania jej opowiadał na spotkaniu z psychologami i pracownikami socjalnymi pszczyński dzielnicowy- asp.szt. Sławomir Zięba. Policjant przedstawił definicję tego zjawiska i wymienił jego podstawowe formy. Zaznaczył, że najczęściej tego terminu używa się w odniesieniu do przemocy rówieśniczej z użyciem telefonów komórkowych lub Internetu. I właśnie słowo przemoc zostało dokładnie przeanalizowane. Wspólnie przedyskutowano ten problem wskazując na takie zjawisko, jak na przykład publikowanie w sieci kompromitujących zdjęć i filmów bez zgody występujących na nich osób. Zwrócono również uwagę na wszechobecne wulgaryzmy i groźby kierowane przez młodzież pod adresem ich rówieśników. Nie pominięto także istotnego problemu, jakimi są coraz częstsze włamania na konta czy podszywanie się pod inną osobę. Tu, wspomniano o wzroście oszustw internetowych w okresie letnim i przedświątecznym. Przede wszystkim jednak, zwrócono uwagę na fakt, że w świecie wirtualnym sprawca lub nawet sprawcy mogą pozostawać anonimowi i ich liczba może wzrosnąć w krótkim czasie w zastraszającym dla ofiary tempie.

Podsumowując spotkanie, wymieniono różnicę pomiędzy cyberprzemocą a dotychczas znaną przemocą i przedstawiono filmy profilaktyczne obrazujące to zjawisko  oraz problem oszustw w sieci.

 

Powrót na górę strony