Wiadomości

„Porozmawiajmy o bezpieczeństwie- możesz mieć na nie wpływ” - debata w Goczałkowicach Zdroju

Data publikacji 28.05.2017

W Goczałkowicach Zdroju odbyła się debata pn. „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”. Jej uczestnicy wspólnie omawiali zagadnienia związane z bezpieczeństwem w gminie i powiecie. Podczas spotkania policjanci zaprezentowali „Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa”, aplikację „Moja komenda” oraz omówili program „Dzielnicowy bliżej nas”.

W Urzędzie Gminy w Goczałkowicach Zdroju odbyło się spotkanie profilaktyczne z mieszkańcami i debata pn. „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”. Zostało ono zorganizowane z inicjatywy policjantów Komendy Powiatowej Policji w Pszczynie, pracowników z Urządu Gminy w Goczałkowicach-Zdroju i członków PZERiI Zarządu Koła Emerytów w Goczałkowicach Zdroju. W debacie uczestniczyli m.in. dzielnicowi, profilaktyk, zastępca naczelnika pszczyńskiego wydziału prewencji oraz wójt gminy. Wspólnie z przedstawicielami władz gminnych, pracownikami pogotowia ratunkowego i mieszkańcami omówiono zagadnienia związane z bezpieczeństwem w gminie i powiecie.

Zanim rozpoczęła się debata, asystent ds. profilaktyki społecznej przeprowadził prelekcję na temat zagrożeń bezpieczeństwa mieszkańców Pszczyny i okolicznych miejscowości. Inicjatywa została przeprowadzona w ramach ogólnopolskiej kampanii "Kręci mnie bezpieczeństwo". Po kilkuminutowym wystąpieniu policjanta przyszedł czas na szkolenie z zakresu pierwszej pomocy. Profesjonalny instruktaż i pokaz został przeprowadzony przez ratowników medycznych. Szczególnie skupiono się na czynnościach, które należy wykonać w sytuacji zdarzenia drogowego.

Następnie rozpoczęła się debata z mieszkańcami, której celem było poznanie opinii i oczekiwań lokalnego społeczeństwa w zakresie poprawy bezpieczeństwa. W dyskusji wymieniono informacje, które posłużyły do wypracowywania wspólnych metod zapobiegania najbardziej uciążliwych dla mieszkańców zdarzeniom.

Podczas spotkania omówione zostały funkcjonujące już narzędzia, takie jak: „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”, za pomocą której mieszkańcy mają możliwość sygnalizowania policji zagrożeń, występujących w ich najbliższym otoczeniu, czy aplikacja „Moja Komenda”, która ułatwia kontakt z dzielnicowymi. Dzięki tym rozwiązaniom stróże prawa mają dodatkową możliwość, aby poszerzyć wiedzę nie tylko na temat lokalnych oczekiwań społecznych, ale i poznać potrzeby mieszkańców. W trakcie debaty poruszone zostały także założenia rządowego programu „Dzielnicowy bliżej nas” oraz innych przedsięwzięć, podejmowanych przez policję i samorządy na rzecz bezpieczeństwa.

Ze względu na fakt, że na spotkanie w większości przybyły osoby starsze, omówione głównie te problemy, które dotyczą seniorów oraz kwestie związane z profilaktyką. Przypomniano jakie metody stosują oszuści i rozdano karty ISA oraz „Koperty życia”.

Powrót na górę strony