Policyjne działania „Trzeźwość” i pijani kierowcy
W ciągu ostatnich lat, w powiecie pszczyńskim, skontrolowano setki kierujących, których stan trzeźwości pozostawiał wiele do życzenia. Jak pokazują ostatnie dni ta tendencja nadal utrzymuje się na niepokojącym poziomie. Policjanci z pszczyńskiej drogówki apelują o rozwagę i zapowiadają dodatkowe działania mające w znacznym stopniu zredukować to zjawisko.
Kierowcy będą musieli spodziewać się wzmożonych kontroli stanu trzeźwości, szczególnie w okresach dłuższych weekendów, podczas świąt oraz w okresach sprzyjających rodzinnym besiadom przy stole. W dniach planowanych działań będzie można zobaczyć na drogach powiatu więcej, niż zazwyczaj, radiowozów pszczyńskiej drogówki. Funkcjonariusze wykorzystując specjalistyczne urządzenia do szybkiego pomiaru stanu trzeźwości, wręcz hurtowo, przebadają kierowców oczekujących na przejazd pociągu, czy tych, którzy będą stali na czerwonym świetle przed skrzyżowaniami. Alco Sensor FST i Alco Blow pozwalają bowiem mundurowym w bardzo krótkim czasie zbadać trzeźwość dużej liczby osób. Wystarczy zbliżyć urządzenie do twarzy testowanego, aby wskazało na ewentualną niezgodność z obowiązującymi normami.
Ku przestrodze, prezentujemy niektóre przykłady ostatniego weekendu oraz dwóch akcji „Trzeźwość”, które odbyły się w miniony poniedziałek oraz wtorek.
Wczoraj, przed południem, na ul. Kasztanowej w Woli, w ręce mundurowych wpadł kierowca Ursusa. Właściciel ciągnika wydmuchał poniżej pół promila. Dzień wcześniej, przed 7 rano, ulicą Jana Pawła w Kobielicach jechała nietrzeźwa mieszkanka Mizerowa. 34- letnia właścicielka Audi A-4 miała w swoim organizmie prawie 1,5 promila alkoholu. W niedzielę, o 13.40, został zatrzymany do kontroli drogowej motorowerzysta z Czarkowa. 53- latek kierował jednośladem z przeszło pół promilem alkoholu w organizmie. W sobotę po 15.00, na ul. Pszczyńskiej w Kobielicach, w ręce drogówki trafił 40- latek z Radostowic. Mężczyzna kierował Fordem Escortem nie posiadając obowiązujących dokumentów. Jak oświadczył, prawo jazdy zostało mu zatbrane za jazdę na „podwójnym gazie”, a aktualnej polisy nie posiada, ponieważ samochód kupił kilka dni wcześniej. Niestety, stan pojazdu również pozostawiał wiele do życzenia, dlatego też skończyło się na zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego, odholowaniu auta i mandacie karnym.
Przypominamy!
Już od dłuższego czasu obowiązują przepisy dotyczące ruchu drogowego. Zostały znacznie zaostrzone kary w stosunku do niesfornych kierowców- w szczególności tych nietrzeźwych. Okres, na jaki orzekany jest zakaz prowadzenia pojazdów został wydłużony z 10 do 15 lat, minimalną karą są 3 lata. Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości muszą liczyć się z wysokimi karami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie stosuje karę w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych- w przypadku osoby, którą złapano po raz pierwszy, oraz nie mniejszej niż 10 tys. zł. dla recydywistów. Jeśli kierowca spowoduje wypadek drogowy pod wpływem alkoholu nawiązka nie będzie mogła być mniejsza niż 10 tys. zł. Pieniądze uzyskane z tego tytułu będą przekazywane na rzecz osób poszkodowanych w wypadkach.