Wiadomości

STALKING, czyli uporczywe nękanie

Data publikacji 09.02.2017

Stalking- enigmatycznie brzmiąca nazwa tego przestępstwa do niedawna była znana jedynie za sprawą zagranicznych mediów. Dzisiaj, coraz częściej, osoby dotknięte tym problemem zgłaszają się do powiatowych jednostek policji. Ofiarami tego przestępstwa padają zarówno mężczyźni, jak i kobiety. To, co charakteryzuje to zjawisko, to intensywność i eskalacja zachowań sprawcy wobec osoby pokrzywdzonej wbrew jej woli.

Ostatnie zgłoszenie stalkingu, przyjęte przez pszczyńskich stróżów prawa, zakończyło się dozorem policyjnym oraz licznymi zakazami kontaktu oraz zbliżania się do pokrzywdzonych i miejsc, w których na co dzień przebywają. Podejrzanemu w sprawie mieszkańcowi Pszczyny zarzuca się długotrwałe nękanie swoich ofiar poprzez istotne naruszanie ich prywatności i wzbudzanie u nich poczucia zagrożenia. Mężczyzna śledził swoje ofiary, używał wobec nich obraźliwych gestów i słów, naruszył nietykalność cielesną jednego z nich, wdarł się na teren działki rekreacyjnej, a nawet zdemolował ją czyniąc większość znajdujących się tam sprzętów niezdatnymi do użytku. Teraz, 59- latek sam znalazł się pod "lupą" i musi do czasu rozprawy 4 razy w tygodniu zgłaszać się w miejscowej komendzie. Oprócz tego, ma zakaz kontaktowania się z obydwojgiem pokrzywdzonych i nie może zbliżać się do nich na odległość mniejszą niż 100 metrów. Musi także zachować odległośc 200 metrów od domu i działki kobiety oraz od miejsca pracy pokrzywdzonego.

W myśl artykułu 190a par. 1 kk każdy bowiem ma prawo czuć się wolnym od uczucia strachu. Należy pamiętać, że przewidziana w tym przypadku kara to nawet 3 lata w więzieniu. Kogo zatem można nazwać stalkierem? Za kogoś takiego można uznać osobę, która zakłóca poczucie bezpieczeństwa swojej ofiary powodując u niej w sposób celowy i zamierzony nasilające się uczucie lęku oraz niepokoju. Sytuacje, z którymi musi się zmierzyć ofiara za sprawą swojego prześladowcy, często mają wpływ na podjęcie przez nią decyzji o zmianie telefonu, adresu, czy nawet miejsca pracy. To, co charakteryzuje staliking to głównie: długotrwałe, powtarzające się z dużą częstotliwością, nękanie, dręczenie, trapienie, niepokojenie, dokuczanie, niedawanie spokoju, prześladowanie, śledzenie, proponowanie spotkań, a nawet namawianie do aktów seksualnych, nawiedzanie w domu, w pracy i wszędzie tam, gdzie ofiara przebywa w ciągu dnia. Prześladowca w ten sposób wzbudza w pokrzywdzonym poczucie zagrożenia, narusza jego prywatność dotykając sfer najbardziej intymnych i istotnych w jego życiu. Zna jego grafik codziennych zajęć, i ma swoją ofiarę bez przerwy „na oku”, wręcz obsesyjnie próbuje wejść w jej życie.

Mówiąc jednak o przestępstwie stalkingu, wymagany jest jeden warunek. Wszystko to, co robi sprawca musi wzbudzić u pokrzywdzonego uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie naruszać jego prywatność.

 

Powrót na górę strony