Wiadomości

A co, jeśli znowu kierował po „prochach”?

Data publikacji 25.10.2016

Podobnie, jak w przypadku kierowania w stanie nietrzeźwości, przy odurzeniu środkami narkotycznymi również obowiązują te same przepisy. Jeżeli wyniki badań potwierdzą więc, że zatrzymany przez pszczyńskich policjantów 19- latek z Bierunia ponownie kierował po zażyciu zabronionych substancji, będzie musiał liczyć się nawet z 5- letnim pobytem w więzieniu.

Pomimo zaostrzonych przepisów dotyczących niezdyscyplinowanych kierowców, w dalszym ciągu w ręce policjantów wpadają osoby, które nie stosują się do paragrafu 4 artykułu 178a kodeksu karnego. Mowa o kierowaniu pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego w okresie obowiązującego kierowcę zakazu sądowego lub w przypadku wcześniejszego, prawomocnego skazania go za takie przestępstwo.

Dlatego, konsekwencje prawne, z którymi będzie musiał liczyć się w najbliższym czasie młody kierowca seata mogą być poważne. Do tej pory, młody mieszkaniec Bierunia usłyszał zarzut posiadania środków odurzających. Podczas kontroli, policjanci znaleźli bowiem przy nim po niespełna gramie amfetaminy i marihuany. Już wkrótce wyniki badań krwi jednoznacznie wskażą też, czy 19- latek kierował znajdując się pod wpływem substancji zabronionej, czy też nie.

Mieszkaniec Bierunia wpadł w ręce mundurowych w ten weekend, podczas rutynowej kontroli drogowej. Policjanci zwrócili uwagę na jego samochód, ponieważ jechał w środku nocy bez włączonych świateł. Podejrzenia mundurowych wzmogło również jego nerwowe zachowanie. Zatrzymany 19- latek przyznał, że to już drugi taki incydent z jego udziałem. Dodał również, że nie posiada prawa jazdy, ponieważ zostało mu ono zatrzymane jakiś czas temu za kierowanie po „prochach”.

Przypominamy!

Zgodnie z nowymi przepisami zostały znacznie zaostrzone kary w stosunku do niesfornych kierowców- w szczególności tych nietrzeźwych i pod wpływem środków odurzających. Okres, na jaki orzekany jest zakaz prowadzenia pojazdów został wydłużony z 10 do 15 lat, minimalną karą są 3 lata. Osoby kierujące pojazdem w takim stanie będą musiały liczyć się z wysokimi karami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd będzie obligatoryjnie stosował karę w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych w stosunku do osób, które złapano po raz pierwszy i nie mniejszej niż 10 tys. zł. dla recydywistów. Jeśli kierowca spowoduje wypadek drogowy pod wpływem alkoholu lub po zażyciu narkotyku nawiązka nie będzie mogła być mniejsza niż 10 tys. zł. Pieniądze uzyskane z tego tytułu będą przekazywane na rzecz osób poszkodowanych w wypadkach.

Powrót na górę strony