Bez badań technicznych, za to z promilami
Brak wymaganych badań technicznych pojazdu i niedopuszczalny stan kierowcy nie umknęły uwadze pszczyńskich policjantów, którzy zatrzymali wczoraj do kontroli drogowej kierowcę hondy. 34- letni mieszkaniec Wisły- Wielkiej przemierzał ulice sąsiedniej wioski mając w swoim organizmie przeszło pół promila alkoholu. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości moga grozić mu nawet 2 lata więzienia i dotkliwe kary finansowe.
Zapewne to właśnie nocna pora miała uchronić 34- letniego kierowcę hodny przed spotkaniem policyjnego patrolu. Mieszkaniec Wisły- Wielkiej wpadł jednak w ręce pszczyńskich mundurowych kilka kilometrów od swojego domu. Policjanci zauważyli jego niepokojący tor jazdy na ul. Pokoju w Brzeźcach. Ich podejrzenia okazały się słuszne, ponieważ urządzenie badające stan trzeźwości pokazało ponad pół promila alkoholu. Oprócz tego, podczas kontroli wymaganych dokumentów, stwierdzili brak aktualnych badań technicznych samochodu. W takiej sytuacji, pozostało im jedynie zatrzymać prawo jazdy i dowód rejestracyjny. Nieodpowiedzialny kierowca naraził w ten sposób na niebezpieczeństwo nie tylko siebie, lecz także innych uczestników ruchu drogowego. Jego kompletne zlekceważenie przepisów i brak wyobraźni zostaną już wkrótce poddane ocenie sądu i prokuratora.
Przypominamy!
W znowelizowanych przepisach zaostrzono sankcje dla kierujących pojazdami w stanie nietrzeźwości oraz dla kierujących, którzy - znajdując się w tym stanie - spowodowali wypadek drogowy (zdarzenie, w którym były osoby zabite lub ciężko ranne). Wydłużono okres, na jaki orzekany jest środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, z 10 do 15 lat, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten będzie orzekany określono na poziomie 3 lat.
Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości będą musiały się także liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd będzie obligatoryjnie orzekał świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości. W sprawach o wypadki drogowe spowodowane przez nietrzeźwych kierujących, sąd będzie obligatoryjnie orzekał nawiązkę w wysokości nie mniejszej niż 10 tys. złotych.