Pszczyńska komenda na starych i nowych fotografiach
Wiekowe, bo z 1940 roku, zdjęcie przedstawiające ulicę Bogedaina w Pszczynie objęło również swoim zasięgiem aktualną komendę policji. Sąsiedztwo budynków szkoły, dzisiejszego hotelu i sądu pozostało niezmienne. W niemalże identycznym kształcie przetrwała też bryła budynku komendy z jej charakterystycznym płaskim dachem i poziomymi rzędami okien.
Z pewnością tak powściągliwy wygląd budynku Policji, w tak zabytkowym mieście, jakim jest Pszczyna, musiał czynić go w tamtych czasach odmiennym i przez to niezwykle charakterystycznym. Uwieczniona na starej fotografii, stojąca pomiędzy bogatszymi w wystroju zabudowaniami, komenda zdawała się być tworem z przyszłości. Aktualnie, w żaden sposób nie odstaje od sąsiadującymi z nią blokami mieszkalnymi. Niesamowite jest to, że po przeszło 80 latach stoi dalej w tym samym miejscu, w niezmienionym kształcie, nadal ma płaski dach i „rzucające się w oczy” częściowo okratowane rzędy okien.
Prace nad jej budową zostały zakończone w kwietniu 1930 r. Dwupiętrowy budynek, pierwotnie na parterze mieścił poczekalnię, wartownię, pokój przesłuchań, inspekcję, gabinet komendanta komisariatu, pokój dla rezerwy i drugi dla funkcjonariuszy, 2 kuchnie, 2 łazienki, pralnię, jadalnię i kredens. Na pierwszym piętrze znajdowały się pokój dla referenta, gabinet komendanta powiatowego, gabinet jego zastępcy, kancelaria, oddział gospodarczy, 3 pokoje, pokój dla służby wywiadowczej, ciemnia, kuchnia, pralnia i 2 łazienki. Trzecie piętro prawdopodobnie przeznaczone było na mieszkania dla urzędników i pokoje dla funkcjonariuszy. Była tam m.in. sala wykładowa. W piwnicach urządzono magazyny i areszty komisariatu i komendy powiatowej. W 1936 roku wybudowano także garaże.
Zamieszczony powyżej krótki rys historyczny został sporządzony przez Joannę Strońską- Przybyła na podstawie materiałów Archiwum Państwowego w Pszczynie.