Złodziej wie, gdzie idzie...
Zwracamy się z apelem do mieszkańców powiatu pszczyńskiego o wzmożenie swojej czujności w związku z nasilającymi się w ostatnim czasie włamaniami do domów jednorodzinnych.
Doświadczenie uczy, że sprawcy tego typu kradzieży starannie się do nich przygotowują obserwując wytypowane obiekty i ich właścicieli. Przyglądają się zwyczajom domowników: notują godziny opuszczania przez nich domów, to, czy jest pies, alarm, jak daleko są najbliższe zabudowania, czy sąsiedzi są wystarczająco czujni, jakimi samochodami jeżdżą właściciele, czy na placu jest oświetlenie, ilu jest domowników, szacują wstępnie stan majątkowy przyszłych pokrzywdzonych oceniając wygląd domu, ogrodu, samochodów, itd. Często, jednym z punktów takich przygotowań do włamania jest osobista wizyta sprawcy w domu, barze, sklepie przyszłego pokrzywdzonego. Rabuś przedstawia się wówczas jako sprzedawca dywanów, kartek świątecznych, filtrów do uzdatniania wody, pracownika gazowni, itp. Nie bez znaczenia pozostaje również obserwacja obiektu przez sprawcę z zaparkowanego nieopodal samochodu. Pamiętajmy, że włamywacze potrzebują od 5 do 10 minut na to, żeby dostać się do wnętrza domu, dokonać jego penetracji i skraść rzeczy wartościowe; głównie gotówkę, biżuterię, sprzęt elektroniczny a nawet antyki.
Niejednokrotnie już, pomoc mieszkańców naszego powiatu okazywała się nieoceniona w schwytaniu przestępców, którzy do Pszczyny przyjeżdżali na tzw. „ gościnne występy”. Mamy nadzieję, że i tym razem przekazane informacje przyczynią się do zatrzymania złodziei
Takie dane jak:
- rysopisy podejrzanych osób, które ostatnio odwiedziły nasze domy,
- numery rejestracyjne samochodów, które przez dłuższy czas parkowały pod naszym domem lub w jego okolicach
- podejrzani klienci w sklepie, raczej rozglądający się po ścianach w poszukiwaniu zamontowanych kamer i alarmów, niż interesujący się artykułami oferowanymi do sprzedaży
MOŻNA kontaktować się telefonicznie z policjantami Wydziału Kryminalnego tutejszej komendy dzwoniąc na numer telefonu 32 44- 93- 280.
Wszystkie uzyskane w ten sposób informacje zostaną sprawdzone i poddane wnikliwej analizie. Można również dzwonić na numer telefonu dyżurnego jednostki 32 4493200 lub alarmowy 997.
Chcąc ułatwić analizę tego co Państwo zauważą, i co wyda się podejrzane i dalece niepokojące, podajemy podstawowe pytania pomocne w sformułowaniu pełnej, wyczerpującej i niezwykle cennej dla nas informacji.
Co widzę/widziałem?
Kiedy? ( dokładny lub przynajmniej orientacyjny czas )
Kto? Kogo? ( dane lub rysopis podejrzanie zachowującej się lub wyglądającej osoby)
Ilu? ( liczba opisywanych przez nas osób)
Gdzie? ( wskazanie dokładnego miejsca zdarzenia )
Przebieg? ( opis klatka po klatce jak przebiegało zdarzenie )
Z czym? W jaki sposób? ( opis użytych narzędzi, samochodu z podaniem numerów rejestracyjnych, rekwizytów oferowanych do sprzedaży, itp. )
Na koniec kilka rad, które pozwolą nam uniknąć kradzieży:
- pamiętaj, czujny sąsiad to dobry sąsiad
- szczekanie w nocy psa jest sygnałem dla Ciebie i najbliższych sąsiadów, że ktoś obcy zbliżył się do ogrodzenia
- nie pozostawiaj uchylonych lub otwartych okien, kiedy wychodzisz z domu
- zamykaj drzwi wejściowe; nawet jeśli jesteś w domu
- nie chowaj kluczy do domu pod wycieraczką, doniczką czy za skrzynką na parapecie
PAMIETAJ! Obcy= nieufność i wzmożona czujność!
Nie ma lepszego zabezpieczenia Twojego mieszkania niż dobry sąsiad. Niech Cię nie irytuje, kiedy otwiera drzwi, gdy do Ciebie przychodzą goście. Możesz być pewna, że jeśli przyjdzie złodziej, sąsiad nie zapomni uchylić drzwi. Sama też interesuj się osobami obcymi będącymi na klatce schodowej lub w ogródku sąsiada, zapytaj kogo szukają.