Będzie szukał materiałów wybuchowych
Po przeszło czteromiesięcznym szkoleniu w Sułkowicach do pszczyńskiej jednostki wrócił asp. Łukasz Waleczek wraz ze swoim nowym czworonożnym podopiecznym. Dwuletni owczarek niemiecki wabi się Jenot, lecz jego przewodnik zwraca się do niego pieszczotliwie Figo. Policyjny opiekun jest bardzo zadowolony z cech, które wykazuje pies. Jak podkreśla, jego niezwykła energia i wytrwałość z pewnością zaowocują i będą nieocenione podczas wyszukiwania materiałów wybuchowych, do których został przeszkolony.
W ramach kursu, na terenie sułkowickiego zakładu szkolenia psów, policyjne czworonogi zdają w pierwszej kolejności sprawdzian polowy, czyli wstępny egzamin przydatności do służby. Sprawdzane jest wówczas posłuszeństwo, sprawność fizyczna i obrona przed uzbrojonym napastnikiem. Oprócz tego badana jest odporność psa na huk, hałas, wystrzały i wszystko to, z czym może mieć do czynienia podczas codziennej służby. Czworonogi przeznaczone do zadań specjalnych przechodzą blisko pięciomiesięczne szkolenie specjalistyczne. W przypadku Jenota z pszczyńskiej komendy dotyczyło ono wyszukiwania materiałów wybuchowych. Po ukończeniu szkolenia psy wracają na służbę do jednostek terenowych. Każdy pies ma przypisanego opiekuna, zwanego przewodnikiem. Najczęściej psa ze służby wyklucza wiek lub zły stan zdrowia. Średnia służba takiego policyjnego czworonoga trwa od 6 do 8 lat. Po przejściu na emeryturę najczęściej pozostają pod opieką swoich przewodników. W pszczyńskiej jednostce taką zasłużoną emerytką jest Azja- wierny kompan asp. Łukasza Waleczka. Teraz jej miejsce zajął Jenot- dwuletni owczarek niemiecki. Jak podkreśla jego opiekun- pies dobrze rokuje, jest pracowity, pełen energii, szybki i niezwykle wytrwały.
______________________________________________________________________________________________
Policyjne czworonogi szkolone są do służby patrolowej i patrolowo-tropiącej, ale policja posiada również psy specjalizujące się w wyszukiwaniu zapachów: narkotyków, materiałów wybuchowych oraz ludzkich zwłok. Aby trafić do służby, muszą przejść specjalistyczne szkolenie. Najliczniejszą kategorię tresowanych w Zakładu Kynologii Policyjnej w Sułkowicach czworonogów stanowią psy patrolowo-tropiące. Kolejną ważną grupę stanowią psy do zadań specjalnych, które w obliczu rosnącej przestępczości związanej z przemytem i handlem narkotykami oraz aktami terroru tresowane są do wyszukiwania zapachów narkotyków lub materiałów wybuchowych. W szkole tresowane są również psy do wyszukiwania zapachu zwłok ludzkich na lądzie i w wodzie oraz psy do identyfikacji śladów zapachowych ludzi. Szkolenie w Sułkowicach przebiega dwutorowo. Przyszli przewodnicy, zdobywają wiedzę teoretyczną z zakresu taktyki i techniki użycia psów, kynologii policyjnej i teorii tresury oraz odbywają, pod okiem doświadczonych instruktorów, zajęcia z praktycznej tresury psów. Uczą się zasad właściwej pielęgnacji psów oraz ich żywienia. Zajęcia teoretyczne odbywają się w sześciu salach dydaktycznych, wyposażonych w nowoczesne środki audiowizualne, plansze poglądowe, schematy. Ważną pomocą są nagrywane podczas zajęć filmy wideo przedstawiające ćwiczenia praktyczne z psami. Pozwalają one na dokładną analizę najczęściej popełnianych błędów tresurowych oraz na omówienie metod ich eliminowania. Ćwiczenia tresurowe prowadzone są na przyległym do Zakładu poligonie, zajmującym powierzchnię ok. 21 ha. Tam psy nabywają umiejętności pokonywania przeszkód oraz uczą się posłuszeństwa. Zajęcia odbywają się również w symulatorniach znajdujących się na terenie szkoły oraz poza terenem jednostki, w warunkach zbliżonych do warunków naturalnych służby. Ćwiczenia organizowane są w miejscach użyteczności publicznej, np. na lotnisku, a także w obiektach takich jak Pałac Kultury i Nauki, Sejm, Senat, sądy, dworce kolejowe i autobusowe, metro, czy szkoły. Psy przyzwyczajają się do środków transportu, ruchu ulicznego, sztucznego oświetlenia, a przede wszystkim do pracy w zmiennych warunkach. Warto dodać, że uczestnikami kursów organizowanych w Sułkowicach są nie tylko policjanci (również z zagranicy), ale także funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Biura Ochrony Rządu, Straży Miejskich, Straży Pożarnej oraz pracownicy warszawskiego metra i GOPR.
Źrodło: ZKP Sułkowice
Film źródło:ZKP Sułkowice
Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik źródło:ZKP Sułkowice (format flv - rozmiar 4.7 MB)