Przez wieś z "setką" na liczniku
Kolejny miłośnik szybkiej jazdy wpadł w ręce mundurowych z pszczyńskiej drogówki. 39- letni bielszczanin na drodze biegnącej wzdłuż wiejskich zabudowań i domków jednorodzinnych jechał z prędkością 105 km/h. Teraz, przyjdzie mu pożegnać się z prawem jazdy na 3 miesiące.
Droga DW- 939 przecina małą miejscowość jaką jest Łąka w powiecie pszczyńskich na dwie części. Na łąckim odcinku tej trasy kierowcy muszą zwolnić do 50 km/h. Spowodowane jest to głównie ruchem pieszych, a w szczególności dzieci idących do szkoły podstawowej i na plac zabaw. Nie bez znaczenia pozostają także liczne w tym miejscu budynki mieszkalne i centralny plac we wsi. Wyjątkowo niebezpieczne było więc zachowanie na drodze, przejeżdżającego tamtędy, 39-letniego kierowcy audi. Policjanci zmierzyli prędkość, z jaką się poruszał - 105 km/h i w pierwszej kolejności zatrzymali jego samochód, a później jego prawo jazdy. Teraz, zostanie wydana przez starostę decyzja, zgodnie z którą przyjdzie mu rozstać się ze swoim prawem jazdy na 3 miesiące. Wykroczenie odnotowano przedwczoraj, w samo południe. Jest to drugi tego typu przypadek w powiecie pszczyńskim od czasu, kiedy weszły w życie nowe przepisy.
JESZCZE RAZ PRZYPOMINAMY, obowiązują już nowe przepisy dotyczące ruchu drogowego. Zatrzymanie prawa jazdy następuje w poniższych przypadkach:
W ustawie o kierujących pojazdami dodano nowe przesłanki administracyjnego zatrzymania prawa jazdy, tj. w przypadku rażącego przekroczenia prędkości dopuszczalnej w obszarze zabudowanym (powyżej 50 km/h) oraz przewożenia nadmiernej liczby osób. W praktyce, ujawnienie takiego czynu będzie skutkowało zatrzymaniem dokumentu prawa jazdy w trakcie prowadzonej kontroli drogowej i przesłaniem go do właściwego starosty, który - wydając decyzję administracyjną - formalnie zatrzyma ten dokument - za pierwszym razem na 3 miesiące.
Należy pamiętać, iż starosta wyda powyższą decyzję niezależnie od tego, czy prawo jazdy zostało fizycznie zatrzymane przez policjanta. Zgodnie z nowymi przepisami, podmioty uprawnione do kontroli ruchu drogowego informują właściwego starostę o każdym ujawnionym przypadku dopuszczenia się jednego z powyższych czynów. Na podstawie tej informacji starosta wydaje decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy, nadając jej rygor natychmiastowej wykonalności oraz zobowiązując kierowcę do zwrotu prawa jazdy, o ile dokument ten nie został wcześniej zatrzymany.
Istotne jest, iż 3-miesięczny okres, na jaki zatrzymywane będzie prawo jazdy, zacznie biec od daty jego faktycznego zatrzymania przez policjanta, a jeżeli czynność ta nie miała miejsca, dopiero od momentu jego zwrotu do właściwego organu (starosty).
Ujawnienie faktu ponownego kierowania pojazdem w powyższym 3-miesięcznym okresie, będzie oznaczało jego wydłużenie do 6 miesięcy. Kolejnym etapem będzie cofnięcie uprawnienia do kierowania pojazdami - jego przywrócenie zostało obwarowane koniecznością spełnienia wszystkich wymagań stawianych osobie po raz pierwszy ubiegającej się o uprawnienie do kierowania