Debatowali z mieszkańcami gminy Miedźna
Bezpieczeństwo na Woli stanowiło myśl przewodnią debaty społecznej zorganizowanej podczas spotkania sołeckego mieszkańców gminy Miedźna. Celem spotkania było wspólne wypracowanie działań mających na celu eliminację zagrożeń na osiedlu oraz na terenie okolicznych wiosek. Naczelnik pszczyńskiego wydziału prewencji podinsp. Piotr Kost omawiając zagadnienie, podkreślił rolę społeczności lokalnej w procesie wspólnego budowania bezpieczeństwa.
Szansę w zmianach na najwyższych szczeblach w Policji widzą mieszkańcy Woli. Domagają się ponownego utworzenia posterunku, a nawet komisariatu policji. Wójt podczas spotkania przyznał, że wkrótce kolejny wniosek w tej sprawie zostanie przekazany nowym komendantom.
Między innymi to było tematem debaty, którą zorganizowano przy okazji spotkania mieszkańców gminy Miedźna. Naczelnik Wydziału Prewencji, wypowiadając się w tej sprawie, zaznaczył, że oczekuje od mieszkańców propozycji, które usprawniłyby reakcje mundurowych na zagrożenia w gminie. Prosił także o kierowanie uwag dotyczących tematów i obszarów, którymi, ze względu na poprawę bezpieczeństwa, należałoby się zająć w pierwszej kolejności. Podsumowując miniony rok, zaprezentował statystyki przestępstw, skupiając się na 195 interwencjach domowych, które, jak podkreślił, stanowią najczęstszy powód wyjazdów stróżów prawa na Wolę.
Zebrani na spotkaniu mieszkańcy gminy dodatkowo zwrócili uwagę na problem młodych ludzi spożywających alkohol w miejscach publicznych, pieszych i rowerzystów bez oświetlenia oraz „zmory wiejskich dróg”, czyli nietrzeźwych kierowców. Nie pominęli także problemu nadmiernej prędkości, z którą poruszają się samochody na drodze wojewódzkiej przebiegającej przez środek osiedla.
Omówiono także planowane dwie duże inwestycje w gminie;budowę drogi ekspresowej i elektrowni. Obawy mieszkańców dotyczyły pogorszenia się stanu bezpieczeństwa, który aktualnie oceniany jest jako zadawalający. Przeprowadzający debatę podinsp. Piotr Kost wnioskował, aby te, i inne uwagi oraz spostrzeżenia, odnotować w rozdanej ankiecie, wpisując konkretne propozycje rozwiązań. Z przeprowadzonej analizy zebranych ankiet wynikało, że, w większości przypadków, mieszkańcy dopatrują się bezpieczeństwa w ponownym utworzeniu posterunku lub, ewentualnie, w jeszcze większym zaangażowaniu policyjnych sił i środków w gminie. Na zakończenie debaty naczelnik podziękował wszystkim za przybycie i zaprosił do udziału w następnych spotkaniach. W swoim wystąpieniu podkreślił również, iż wszystkie problemy i postulaty zgłaszane przez zebranych będą dokładnie przeanalizowane i staną się podstawą do działań podejmowanych przez pszczyńską policję.
Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 26.52 MB)