Aktualności

Wspólne patrole policji i straży pożarnej nad wodą

Data publikacji 04.07.2022

Bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa. W związku z tym od pierwszych dni wakacji w ramach ogólnopolskiej akcji informacyjno-edukacyjnej pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” ruszyły pierwsze wspólne patrole pszczyńskich policjantów i strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Mundurowi szczególnym nadzorem objęli zbiornik wodny w Łące.

Odkąd po raz ostatni w czerwcu zabrzmiał szkolny dzwonek, policjanci włączyli się w realizację ogólnopolskich działań pn. ,,Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą''. Głównym celem niezmiennie jest zapewnienie wszystkim bezpiecznego wypoczynku. Na mocy podpisanego porozumienia pomiędzy Komendą Główną Policji a Komendą Główną Państwowej Straży Pożarne mundurowi łączą siły tworząc wspólne patrole, w trosce o bezpieczeństwo wszystkich wypoczywających. Głównym celem tych działań jest propagowanie właściwych zachowań na wodą, przestrzeganiem zasad bezpiecznej kąpieli, bezpiecznego żeglowania, uprawiania sportów wodnych, czy wędkowania. I tak od ponad tygodnia policjanci i strażacy patrolują rejon zbiornika wodnego w Łące.

Przypominamy, aby bezpiecznie cieszyć się urokami lata nad wodą należy stosować się do kilku zasad:
1. Kąpiel tylko w miejscu do tego wyznaczonym. Takie miejsce nadzorować musi ratownik WOPR.
2. Tzw. dzikie kąpieliska oraz na kąpieliska będące zalanymi żwirowniami to ogromne niebezpieczeństw – są one bowiem bardzo głębokie, mają nierówne dno (w jednym miejscu może być płytko, a po przejściu kilku kroków można wpaść w głębię), a przede wszystkim nie ma na nich ratowników.
3. Zorganizowane kąpielisko musi posiadać regulamin określający zasady korzystania z niego – zapoznaj się z nim i stosuj wytycznych.
4. Nie skacz do wody i nie wypływaj poza wskazany do kąpieli obszar.
5. Widzisz na maszcie czerwoną flagę? Oznacza to, że ratownik stwierdził, że kąpiel z jakiegoś powodu może zagrażać życiu i zdrowiu. Nie lekceważ tego.
6. Zabierasz dzieci nad wodę? Nie spuszczaj ich z oka – chwila nieuwagi może skończyć się tragicznie.
7. Alkohol nie jest dobrym kompanem do uprawiania sportów wodnych.
8. Korzystając z łódki czy kajaka załóż kapok dopasowany do wzrostu i masy ciała.

Pamiętajmy, odpoczywajmy z głową ! 

Powrót na górę strony