Aktualności

Powiat pszczyński „świeci przykładem”

Data publikacji 04.12.2020

Pszczyńscy policjanci uświadamiali pieszych i rowerzystów jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych. Wszystko w ramach kampanii „Świeć Przykładem”. Wczoraj mundurowi wraz z rozgłośnią radiową EXPRESS FM oraz lokalnymi portalami, przeprowadzili działania na terenie powiatu pszczyńskiego.

Sezon jesienno-zimowy, choć piękny, jest bardzo niebezpieczny, zwłaszcza dla pieszych. Szybko zapadający zmrok i częste mgły sprawiają, że piesi i rowerzyści stają się mniej widoczni na drodze. Jak pokazują policyjne statystki, w ostatnich pięciu latach, na drogach powiatu pszczyńskiego, życie straciło 14 osób (pieszych i rowerzystów). Policjanci robią co mogą, aby tych zdarzeń było jak najmniej.

Głównym celem prowadzonej kampanii jest uświadomienie społeczeństwu, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych. Wczoraj w godzinach 16:00 – 18:00 rozdano setki takich gadżetów.

Pamiętajmy, że elementy odblaskowe spełniają swoją ważną funkcję tylko wtedy, gdy są noszone na odzieży. Nie chowajmy ich w torebkach, czy kieszeniach! Prawidłowo noszone powinny być umieszczone na takiej wysokości, aby znalazły się w polu świateł pojazdu. Na nieoświetlonych ulicach, po zmierzchu, kierowcy zazwyczaj widzą jedynie światła samochodu jadącego z przeciwnego kierunku, pieszego zauważają w ostatniej chwili. Jeżeli kierowca zauważy wcześniej pieszego, który ma odblask, to zyskuje kilka cennych sekund, aby właściwie zareagować.

Wczoraj policjanci pszczyńskiej drogówki wraz z rozgłośnią radiową EXPRESS FM rozdawali odblaski w rejonie dworca oraz na Osiedlu Piastów w Pszczynie. Odwiedzili także Wolę. Mundurowi przekonywali pieszych, że ten niewielki gadżet może uratować im życie i zachęcali do dzielenie się tą informacją z najbliższymi, zwłaszcza z tymi, którzy na co dzień poruszają się pieszo.

Pieszy uczestniku ruchu drogowego:

 • Myśl i żyj!
  Korzystaj z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku - z pobocza. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, możesz korzystać z jezdni, idź najbliżej jej krawędzi i ustępuj miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi. Korzystając z pobocza lub jezdni, chodź lewą stroną drogi.
 • Świeć przykładem - noś odblaski – bądź widoczny.
  Noś je w takim miejscu, by znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu).
 • Zadbaj o bezpieczeństwo!
  Dbaj o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego. Nie wchodź na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych.
 • zdjęcie przedstawia kobiete z dzieckiem wraz z 3 umundurowanymi policjantami na tle Centrum Przesiadkowego w Pszczynie. Wszyscy posiadają opaski oblaskowe
 • zdjęcie przedstawia 3 umundurowanych policjantów w pobliżu oznakowanego radiowozu. Wszystko na tle dworca kolejowego w Pszczynie. Jest zmrok
 • zdjęcie przedstawia kobietę z dwójką dzieci i policjanta, który wręcza im odblaski. Jest zmrok. W tle widać sklepy
 • Widać mężczyznę z dzieckiem , któremu policjant wręcza odblask. Jest zmrok
 • Widać dwie dorosłe osoby z dzieckiem. Policjant wręcza dziecku odblask. Jest zmrok. W tle widać witryny sklepowe
 • widać policjanta, który wręcza odblask dziecku, Jest zmrok. W tle widać witryny sklepowe
 • Widać dwie osoby , mężczyznę i kobietę, którzy trzymają w ręku odblaski. Obok nich stoi umundurowany policjant. Jest zmrok. W tle widać sklepy
 • Troje dzieci trzyma odblaski. Jedno z nich znajduje się w wózku. Jest zmrok
 • Troje dzieci i dwie osoby dorosłe trzymają odblaski. W tle znajduje się umundurowany policjant oraz radiowóz. Jest zmrok
Powrót na górę strony